a

Almanya Belirli Şartlar Altında BTC ve Ether’den Vergi Almayacak

Almanya, kripto paralar ile ilgili olarak yeni vergi düzenlemesi getirdi. Buna göre, ülkede belirli şartlar altında BTC ve Ether vergisi alınmayacak.

Almanya Maliye Bakanlığı, kripto paraların vergilerini düzenledi. Buna göre, Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkları bir yıldan uzun süre elinde tutup, daha sonra satışını gerçekleştiren kişilerden herhangi bir gelir vergisi alınmayacak.

Almanya’da Kripto Gelir Vergisi Düzenlendi

Almanya Maliye Bakanlığı, varlıkları bir yıldan uzun süredir elinde bulunduran özel kişilerin BTC veya ETH satarken vergi ödemek zorunda kalmayacaklarını söyledi. Almanya Maliye Bakanlığı kripto para politikalarında bazı değişiklikler yaptı. Yetkililer, bireylerin varlıkları bir yıldan fazla elinde tutmaları durumunda, satın alınan bitcoin ve eterin satışının vergilendirilmeyeceğini açıkladı.

Almanya Maliye Bakanlığı içerikte Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkları içeren ve bunların gelir vergileri ile ilgili bir mektup yayınladı. İçeriğe göre, federal eyaletlerin en yüksek vergi makamlarıyla işbirliği yaptıktan sonra, milletvekilleri BTC ve ETH’nin satışını, bu varlıklar 12 aydan fazla tutulduysa vergiden muaf hale getirmeye karar verdi. Politika, kripto para birimleri staking/borç verme için kullanılmış olsa bile geçerli olacak. Konu ile ilgili olarak mektupta:

“Özel şahıslar için, satın alınan Bitcoin ve Eter’in satışı bir yıl sonra vergiden muaftır” ifadesi yer aldı.

İlgili Haber: Almanya’nın Yeni Kripto Para Yasası Yürürlüğe Giriyor

Süre 10 Yıldan 1 Yıla İndirildi

Almanya’da ilk olarak çıkan kripto vergilendirmesinde 10 yıllık bir süreçte bitcoin’ini elinde tutan kişiler vergiden muaftı. Ancak yapılan yeni çalışma ile birlikte bu süre 1 yıla kadar indirildi. Bakanlık, konunun ilk kez ülke çapında tek tip bir idari talimatla ele alındığının altını çizdi.

Yetkililer, dijital varlık vergilendirme politikasıyla ilgilenmeye devam edeceklerine ve ortaya çıkan sorunları ortadan kaldıracaklarına söz verdiler. Bunu yapmak için federal vergi makamları ve devlet kurumları ile yakın koordinasyon içinde çalışacaklar.

“Elbette, BMF mektubunun yakında resmi olarak yayınlanması, konuyla ilgili tartışmamızın sonu değil, bir ara sonuçtur. “Kripto dünyasının” hızlı gelişimi, konularımızın bitmemesini sağlıyor. İşbirliği yapma yükümlülüklerine ilişkin ek bir mektup ve bir kayıt halihazırda devam etmektedir” dedi.

Almanya, son zamanlarda kripto para birimi sahnesinin ilgi odağı oldu. Yakın tarihli bir Concub araştırması, Avrupa bölgesinin 2022 yılının ilk çeyreğinde dünyanın en kripto dostu ülkesi olduğunu tahmin ediyor.

Şirket, Almanya’nın sektöre olumlu yaklaşımını ve çoğunluğa atlamaya hazır yerel para kurumlarının artan sayısını vurguladı. Böyle bir örnek, Sparkasse’nin (ülkenin önde gelen finans grubu) yaklaşık 50 milyon kişiden oluşan kullanıcı tabanına kripto para birimi hizmetleri sağlama niyeti bulunuyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.