a
coinnet

Arjantin, Kripto İşlemlerinde Yeni Vergilendirme Sistemini Duyurdu

Arjantin, kripto paralar konusunda vergilendirme sisteminde sona yaklaştı. Konu ile ilgili ülkeden açıklama geldi.

Arjantin’de yapılan çalışmalar kapsamında, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına ve işletmelerine tanınan önceki muafiyetleri tersine çevirerek geldi.

Birçok Kripto Para İşleminde Vergilendirme Getirilecek

Arjantin, kripto vergilendirme konusunda yaptığı çalışmalarda sona yaklaştığı duyuruldu. Ülkede birçok kripto para işleminde vergilendirme söz konusu olacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamada:

“Fon hareketlerinin kripto varlıklar, kripto paralar üzerinde alım, satım, takas, aracılık ve/veya diğer herhangi bir işlemle bağlantılı olduğu durumlarda bu kararname ve benzer nitelikteki diğer düzenlemelerde öngörülen muafiyetler uygulanmayacaktır.”

Bireyler tarafından yapılan kripto işlemleri daha önce vergiden muaf kabul ediliyordu, ancak hemen yürürlüğe giren yeni düzenlemeler artık bireysel işlemlere de vergi dahil edecek. Kripto vergilendirmesi, Arjantin hükümetinin kripto para birimlerini finansal sisteme dahil etmek istediği hakkındaki spekülasyonlardan sadece aylar sonra geldi. Olası El Salvador’un benimsenmesiyle ilgili söylentiler vardı, ancak hükümet bu tür düzenlemeler için çalışmayı reddetti.

Arjantin Kripto Para Birimi Vergilendiren Ülkeler Arasına Katıldı

Arjantin kripto işlemlerine vergi uygulayan ilk ülke değil, daha önce Güney Kore de önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan kripto işlemlerine %30 vergi uygulamıştı. Ülkelerin çoğu mevcut kurallara dayalı olarak kripto vergilendirmesini dahil etmeye çalışırken, Güney Kore gibi ülkeler ayrı ayrı eksiksiz düzenlemeler geliştirdi. Arjantin Devlet Başkanı daha önce kripto piyasasının artık görmezden gelinemeyecek kadar büyük olduğunu ve olumlu düzenlemelere işaret ettiğini söylemişti.

Kriptonun benimsenmesi bu boğa sezonunda en yüksek seviyede ve El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesi, yalnızca diğer ülkeleri kriptoyu daha hızlı düzenlemeye itti. Birkaç ülke El Salvador’u bu hamlesinden dolayı överken ve hatta benzer bir yolda ilerlediğini ima ederken, bu ülkelerin çoğu son anda geri adım attı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.