a
coinnet

AVA Labs’ın Kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer Kimdir?

coinnet
coinnet

Emin Gün Sirer, AVA Labs’ın Kurucusu ve CEO’su Türk bilgisayar bilimcisidir. Günümüzde Cornell Üniversitesi’nde profesör olarak görev almaktadır ve IC3’ün eş direktörüdür. Kendisi, bilgisayar bilimine yöneldiği yıllarda dağıtık sistemlere ayrıca ilgi duymuş ve blockchain teknolojinin yaygınlaşması ile sektörünün en önemli isimlerinden biri hale gelmiştir. Ek olarak temel kripto para araştırmaları ve katkılarıyla da bilinmektedir. Aynı zamanda ilk eşler arası transfer sistemi olan KARMA’nın yaratıcı isimlerindendir.

1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Emin Gün Sirer, lisans ve lisansüstü eğitimini Amerika’da burslu şekilde tamamlamıştır. 2018 yılında piyasaya sürelen AVAX ‘ın öncesinde Bitcoin-NG ve bir güvenlik çözümü olan Bitcoin Covenants’ı geliştirmiştir.

AVAX’ın Doğuşu

Kariyerinin ilk yıllarında dağıtık sistemler üzerine uzmanlaşması ve ardından dünyanın üçüncü konsensus mekanizması olan Avalanche Consensus’la başlattığı AVAX projesi, merkezsiz sistemler için yeni bir çağdır. Kripto paraların sıklıkla kıyas edildiği dijital ödeme sistemlerinden VISA ve PayPal’dan daha hızlı transfer işlemleri gerçekleştirebilir. Aynı zamanda Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin kullandığı madenciliğe ihtiyaç duymaz. AVAX’ın bu denli yetenekli olabilmesinin ardında Satoshi Nakamoto gibi gizemini koruyan Team Rocket bulunmaktadır. Emin Gün Sirer’in arkasında bulunduğu Ava Labs projesi ve kripto para birimi AVAX, Ethereum’un sahip olduğu ekosistemi ve akıllı kontratları düşük maliyetli ve doğa dostu şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Son olarak Emin Hoca’yı Twitter, Youtube ve katıldığı televizyon programlarından takip edebilirsiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.