a

Avrupa Merkez Bankası, CBDC için Gizlilik Seçeneklerini Yayınladı

Avrupa Merkez Bankası, dijital Euro üzerinde çalışmaya devam ediyor. Banka CBDC için gizlilik seçenekleri çalışmasını yayınladı.

Avrupa Merkez Bankası, CBDC için potansiyel gizlilik senaryolarını özetleyen yeni bir sunum yayınladı.

Avrupa Merkez Bankası Mahremiyete Önem Veriyor

Avrupa Merkez Bankası, üzerinde çalıştığı CBDC için kullanıcıların mahremiyetine önem verdiğini yayınladığı bildiride aktardı. ECB geçtiğimiz günlerde, Eurosystem’in yalnızca minimum işlem verilerini görebilmesi gerektiğini, ancak kullanıcı anonimliğinin arzu edilen bir tasarım seçeneği olmadığını belirten, özellikle bu konuyu ele alan bir sunum yayınladı.

Bunun için üç gizlilik seçeneği sunuluyor. AB vatandaşlarının bir CBDC’de yer alan gizlilik sorununa ilişkin endişelerine yanıt veren Avrupa Merkez Bankası sunumu, dijital para birimi için benimsenmesi olası üç farklı gizlilik seçeneği içeriyor.

İlk olarak, özel bankalar aracılığıyla yapılan dijital işlemlere benzer mevcut temel senaryo, bankalar gibi dijital euro aracılarının işlem verilerine erişmesine izin verirken, ECB’nin erişimi yok. Sunum, bu tür şeffaflığın “kara para aklamayı önleme ve terörizmin finansmanına (AML & CFT) karşı koyma” amacıyla yapıldığını özetliyor.

ECB tarafından sunulan ikinci seçenek ise dijital Euro için arzu edilen yol olarak tanımlanıyor. Biri, düşük değerli/düşük riskli ödemeler için daha yüksek derecede gizliliğe izin veriyor, bu da işlemler üzerinde “basitleştirilmiş kontroller” anlamına geliyor. Ancak, yüksek değerli ödemeler için standart kontroller geçerli olmaya devam edecektir. Belge, böyle bir ödeme türü için nitelikli eşiği belirtmedi.

Son seçenek, işlemlerin ve bakiyelerin aracılara ve merkez bankasına şeffaf olmamasına izin vererek en yüksek düzeyde gizlilik sunar. Banka, bu çevrimdışı seçeneğin yalnızca düşük değerli/düşük riskli ödemeler için kullanılabileceğini kaydetti. Kripto girişim danışmanı Patrick Hanse, çevrimdışı ödeme senaryosunu “teorik olarak fiziksel nakit ödemelere oldukça yakın” olarak nitelendirdi.

İlgili Haber: Avrupa Birliği, Önümüzdeki Yıla Kadar Dijital Euro Mevzuatını Düşünecek

Verilere Sınırlı Erişim Gelecek

Avrupa Merkez Bankası Eurosystem’in işlem verilerine yalnızca sınırlı erişimi olması gerektiğini belirtirken, banka, kara para aklamayla ilgili endişeler nedeniyle kullanıcı anonimliğinin arzu edilen bir özellik olmadığını açıkça belirtti.

CBDC sunumu, AML önlemlerinin uygulanması, kullanıcıların finansal gizliliğini geçersiz kılma eğiliminde olduğundan, gizlilik ve AB düzenleyici çerçevesi arasındaki olası değiş tokuşu gündeme getirdi. Hanse, sunumdan elde edilen ana çıkarımlardan birinin, Merkez Bankası’nın kullanıcı gizliliğini korumak için ne kadar ileri gidebileceğini özetlemesi olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.