a
coinnet

Bankalara Göre En Popüler Kripto Paralarda Riskler Hangileri? İşte Detaylar!

coinnet
coinnet

Küresel bankaların kripto para piyasasına popülerlik durumu diğer sektörlere hala nispeten daha az. Bu finansal kurumlar, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) en popüler kriptoları listeleyen yeni bir raporuyla yavaş yavaş dijital varlıklara kapılarını açıyor.

Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi Bitcoin ve Ethereum Basel III’e göre rapor edilen dijital varlık riskinin %31’i Bitcoin’e ve % 22’si Ethereum’a ait olarak lider durumda. BIS Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS) tarafından 30 Eylül’de yayınlanan izleme raporunda bu veriler yayınlandı.

Rapora göre, bu iki büyük dijital varlık, rapor edilen risklerin neredeyse %90’ını oluşturuyor. Bankalar arasındaki diğer popüler kripto varlıkları ise rapor edilen risklerde Polkadot %2 ile Ripple tarafından verilen XRP, Cardano ile %1, Solana ile %1, Litecoin ile %0.4 ve Stellar ile %0.4 ile devam ediyor. BIS bunu şöyle açıklıyor:

“Bu riskler, Basel Komitesinin mevcut istişare önerisi kapsamında muhtemelen Grup 2 kripto varlıkları olarak sınıflandırılacaktır. Bankalar ayrıca daha küçük miktarlarda bir stablecoin ve token varlıklar bildirdi.”

Kripto Paralara Karşı Diğer Fikirler Hangi Yönde?

Bankalar ve CDBC için çalışan kuruluşlar fiat paranın sosyal rolünü yerine getiremeyeceğini belirterek dijital varlıklara karşı şüpheci bir duruş sergiliyor. Kripto yatırımlarının tehlikelerle ilgili tahminlerinin gerçekleştiğini gösterdiğine dair uyarıda bulunmaya devam ediyor. Özellikle DeFi oluşumları bu konuda tavırlarını sert bir şekilde gösteriyorlar.

Bu arada daha önce BIS’in bulguları hakkında, küresel bankaların kripto para birimlerine toplam maruziyetinin yaklaşık 9,4 milyar Euro yani 9,18 milyar $ vey Basel III izleme çalışmasına dahil edilen bankaların tamamı göz önüne alındığında sadece %0,01 olduğunu bildirilmişti.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.