CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Biden Teşvik Paketi, Bitcoincilere mavi dalga geldiğini gösteriyor

Biden teşvik paketi, Biden Teşvik Paketi, Bitcoincilere mavi dalga geldiğini gösteriyor
biden teşvik paketi

Federal Rezerv’in, Hazine bonosu faiz oranlarının yükselmesini önlemek için Biden teşvik paketi için gerekli parayı finanse etmek için para basması gerekebilir. Bitcoin (BTC) şu an olduğundan daha da düşüktü. Geçen hafta fiyatların yükseldiği 38.000 dolar seviyesinde işlem görüyordu.  

Dijital varlıklara odaklanan bir finans şirketi olan Londra merkezli BCB Group’un ticaret müdürü Mark Warner, bir sözcünün e-postayla gönderdiği yorumlarında açıklama yaptı. Piyasanın yaklaşık 34.000 dolarlık bir destek ile 41.000 dolar civarında fiyat direnciyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Warner, “42.000 doların üzerindeki bir hareket, muhtemelen geçen hafta gördüğümüz ciddi kazanımların yeniden başladığını gösterecek.” dedi. Standard & Poor’s 500 Büyük ABD hisse senetleri endeksinin yılbaşından bugüne kadarki %0.4’lük kaybına karşın, fiyatlar 2021’de şimdiye kadar %29 arttı. 

Geleneksel pazarların, Asya ve Avrupa hisseleri düştü. ABD vadeli ekonominin durumu ayık değerlendirmelere vermişti. Perşembe günü geç saatlerde dışarı haddelenmiş Başkan seçilen Joe Biden’ın 1900000000000 dolar destek önerisi, cuma günü açıklandı. Altın 1.847 $ / ons ile çok az değişti. 

Piyasa hareketleri

First Mover, geçen Ekim ayında, yaklaşan ABD seçimlerinde bir mavi dalganın (Joe Biden’in Demokratik Partisi tarafından hükümetin tam kontrolü) nasıl koronavirüs yardımı ve ekonomik teşvik için trilyonlarca dolarlık yeni hükümet harcamasına yol açabileceğini yazdı . 

Bu dalga,  Perşembe günü geç saatlerde ABD Başkanı seçilen Biden tarafından önerilen 1,9 trilyon dolarlık bir koronavirüs yardım paketi şeklinde geldi. Ve bazı Wall Street analistleri, şimdi açıkça ekonominin ve piyasaların teşviklere bağlı olup olmadığını merak ediyorlar. 

Borsa komisyonculuğu şirketi Raymond James’ten Ed Mills, Cuma günü erken saatlerde müşterilere yazdığı bir notta, “Piyasa, daha fazla mali teşvikin kaçınılmaz olduğu beklentisine geri döndü” dedi.  

Kripto para yatırımcıları doğrudan şu sonuca atlayabilir: Federal Rezerv, ABD Hazine Bakanlığı tarafından herhangi bir ekstra borçlanmanın finanse edilmesine yardımcı olmak için trilyonlarca yeni dolar basmak zorunda kalabilir. Bu da, artan sayıda yatırımcı tarafından enflasyona karşı bir koruma olarak görülen Bitcoin talebini artırabilir. 

New York merkezli kıdemli piyasa analisti Edward Moya da konuya katıldı. “Teşvik hedefleri, koronavirüs salgını ile herhangi bir aksaklıkta istikrarlı bir şekilde artabilir ve bu, birçoğunun Bitcoin’e girmeye devam etmesinin temel nedenlerinden biri olur.” Borsa komisyoncusu Oanda, e-posta ile bir not olarak yazdı.  

New York Times’a göre, Biden’in bir konuşmada açıklanan önerisi, aşı dağıtımını hızlandırmak ve okulları güvenli bir şekilde yeniden açmak için para da dahil olmak üzere, aileler ve bireyler için 1 trilyon dolar ve pandemiyle doğrudan mücadele için 400 milyar dolardan fazla kaynak ayırıyor . Ayrıca eyalet ve yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık yardım var.

Konuyla İlgili Açıklamaların Arkası Kesilmedi

Raymond James’ten Mills’e göre, Kongre’nin her iki meclisinde de çoğunluk partisi olacak demokratlar, yasayı basit bir oy çoğunluğuyla ilerletmek için bir “bütçe uzlaştırma” sürecini kullanabilir. 

Mills, “Bunun onları bu yılın ilerleyen zamanlarında ikinci bir uzlaşma paketinden alıkoymayacağını not edeceğiz” dedi. 

Eylül ayında sona eren 2020 mali yılında, ABD bütçe açığı 3,1 trilyon dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Koronavirüs bağlantılı kilitlenmeler ekonomiyi mahvettiği için Başkan Donald Trump tarafından imzalanan hükümet yardım paketlerinden şişti.

Tahmin firması Pantheon’un baş ekonomisti Ian Shepherdson, ABD bütçe açığının şu anki mali yılda 4 trilyon dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. 

Covid-19 Ekonomiyi Nasıl Etkiliyor?

Ekonomi şu anda koronavirüsle ilgili vakalardaki son artıştan zarar görüyor. Aşıların piyasaya sürülmesine hala aylar kaldı, mali disiplin olası görünmüyor. Perşembe günü yayınlanan bir hükümet raporu , haftalık işsizlik taleplerinde Ağustos ayından bu yana en yüksek olan 965.000’e beklenenden daha büyük bir  artış olduğunu açıkladı . Geçen yılın uzaktan çalışmaya doğru kayması, yaygın bir yerinden çıkmanın başka bir potansiyel kaynağını temsil ediyor. 

Dev Fransız bankası BNP Paribas’ın bir birimi olan San Francisco merkezli Bank of the West’in baş ekonomisti Scott Anderson, perşembe günü müşterileri için bir açıklama yaptı. “En son işsizlik iddiaları raporu ciddiyken, 900 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketi geçtiğimiz günler de geçti. Kısa süre içinde Biden yönetiminden gelecek daha fazla mali yardım vaadi, hizmet sektörü işletmelerinin aşıyı daha fazla aldıkça yeniden açılmasına izin verilene kadar mevcut çeyrekte işsizlere ve işletmelere çok ihtiyaç duyulan bazı desteği sunmalıdır. ”  

ABD ulusal kamu borcu, halihazırda 27.7 trilyon dolarda yükselmiş durumda ve analistler, bir zamanlar acil bir önlem olarak kabul edilen daha fazla Hazine bonosu alımıyla Fed’in herhangi bir ekstra devlet borçlanmasını finanse etmeye yardımcı olması gerektiğini söylüyor. 

Şu anda aracı kurum Odeon’da çalışan uzun süredir banka analisti olan Dick Bove, Perşembe günü müşterilerine “Vergiler artacak, ancak bir yılda 4 trilyon dolarlık bir artışla artması pek olası değil” dedi. “Dolayısıyla Fed devreye girmelidir. Bu da doların anlamlı bir şekilde düşmesine, enflasyonun yükselmesine ve faiz oranlarının sorun haline gelmesine neden olabilir. Başkan Biden’ın kontrol edemeyeceği endişe verici bir durum. “

Biden Teşvik Paketi Geliyor

Bu haftanın başlarında, ABD merkez bankasının para politikası komitesinde yer alan Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Robert Kaplan, bu yılın sonlarında yetkililerin başlangıçta uygulanan aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmayı düşünebileceklerini öne sürdü. Biden teşvik paketi bu doğrultuda geldi.

Ancak Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell, yaklaşan bir daralma spekülasyonunu bastırırken, drama kısa sürdü. Sanal bir tartışma sırasında “Şimdi zamanı değil”  dedi . 

Bank of America, Fed’in bilançosunun Çarşamba günü yaklaşık 7,4 trilyon dolardan 8,8 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyor. 2020’nin başında salgın patlamadan önce seviye  4,2 trilyon dolardı . 

Ancak bu tahminler bile değişebilir. 

Bank of America’nın ekonomistleri bu hafta, “ABD’nin mali genişlemesinin ve açıklarının boyutuna bağlı olarak, Fed’in, düzensiz piyasa koşullarından korktuğu için ABD Hazine piyasasından tamamen çekilememesi riski var” dedi. 

Kripto tüccarları ve yatırımcıları için sonuç nedir? Bitcoin, Federal Rezerv para basımına karşı bir önlem ise, kullanım durumu yakın zamanda ortadan kalkacak gibi görünmüyor.  

Bitcoin Takipte

Başkan seçilen Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik önerisinin ardından ABD doları değer kazandıkça Bitcoin’in iki günlük rallisi durdu.

Kripto para birimi, Biden yaklaşık 00:15 koordineli evrensel saatte (UTC) konuştuğunda 39.600 dolar civarında el değiştiriyordu ve fiyatlar CoinDesk 20 fiyatlandırmasına göre yaklaşık 38.000 dolara düştü .

Geri çekilme, fiyatların 40.000 dolarlık direnci yeniden ziyaret ettiğini gören iki günlük yükselişin zayıf bir takibine işaret ediyor. Mali ve parasal teşvikin enflasyonist olarak görüldüğü ve Bitcoin artan sayıda yatırımcı tarafından bir değer deposu olarak görülmektedir. Bu durum göz önüne alındığında Bitcoin piyasasının yükseliş tepkisinin olmaması belki de şaşırtıcıdır.

Dolar cuma günü erken saatlerde döviz piyasalarında yükselişe geçerken, ABD dolarının büyük para birimleri karşısındaki gücü spoilsport oynayabilir. Geçtiğimiz yıl, bitcoin fiyatları ABD doları ile giderek daha negatif bir korelasyon gösterdi, bu da genellikle zıt yönlerde hareket ettikleri anlamına geliyor.

Kaynak: coindesk

Benzer Yazılar

Bitcoin Analizi: Peter Barndt Açıklıyor

Hilal DERİN

Eski Ripple CEO’su: Bitcoin Çin Tarafından Yok Edilecek

Doğan Şahin

FTX Borsası Blocfolio’yu 150 Milyon Dolar’a Satın Aldı

Doğan Şahin

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku