Binance ’ın Kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao(CZ) Kimdir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Lider kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, CZ takma adıyla da tanınan Çin-Kanada asıllı bir iş yöneticisidir. 2018 Nisan ayı itibari ile dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’ten önce Blockchain.info’nun geliştirici ekibinde yer almıştır. 1977 yılında Çin’in Jiangsu eyaletinde dünyaya geldikten sonra babasının “burjuva yanlısı” olarak lanse edilmesi nedeniyle Kanada’ya göç etmişlerdir. Sürgün öncesinde Çin’de bir profesör olarak çalışan babasına, Kanada’nın ilk yıllarında McDonald’da çalışarak destek olmuştur. Bu nedenle Changpeng Zhao(CZ)’nin hikayesi bir ilham kaynağı olarak görülmektedir.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra dijital dünyaya Zhao Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda ticari siparişleri eşleştirmek için yazılım geliştirerek başlamıştır. Yine bu dönemlerde vadeli işlem yazılımları üzerine Bloomberg Tradebook’ta geliştirici olarak görev almıştır.

Changpeng Zhao CZ, Binance ’ın Kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao(CZ) Kimdir?

2013 yılından sonra Blockchain.info ve OKCoin başta olmak üzere çeşitli kripto para projelerinde farklı pozisyonlarda görev alarak, kripto para alanında tecrübe kazanmıştır. Ardından, 2017 yılında son çalıştığı OKCoin projesinden ayrılarak Binance kripto para borsasını kurmak için 15 milyon dolarlık fon toplamayı başaran CZ, aynı yılın Temmuz ayında şirketini kurmuştur. Bu dönemden kısa bir süre sonra Binance dünyanın en büyük kripto para borsası haline gelmiştir ve kurucusu Changpeng Zhao(CZ), “kripto para birimlerinden zengin olan insanlar listesinde” üçüncü sıraya yerleşmiştir.

Son olarak CZ’yi güncel ve etkili paylaşımlarıyla Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998