a

Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), Kripto Pazarlama İçin Katı Kurallar Açıkladı

coinnet
coinnet

Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi, kripto firmaları için yeni pazarlama kurallarını açıkladı. İlk kez kripto yatırımcıları, ani alımları önlemek için 24 saatlik bir soğuma süresi alacak. FCA’nın yeni kuralları, kripto para birimini açık risk uyarıları gerektiren kısıtlı toplu pazar yatırımları olarak sınıflandıracak.  Yeni kurallar 8 Ekim’de yürürlüğe girecek ve kripto firmalarının “bir arkadaşa tavsiye et” gibi planları teşvik etmesini engelleyecek. 

Birleşik Krallık Mali Yürütme Otoritesi, ülkedeki kripto firmalarının tüketicinin korunması adına belirli pazarlama taktiklerine girmesini kısıtlamayı amaçlayan bir dizi kural açıkladı. Düzenleyici, 8 Ekim 2023’te yürürlüğe girecek olan yeni kurallara göre kriptoyu yüksek riskli yatırımlar olarak ele alacağını belirtti. 

Yeni Kripto Yatırımcılarının İlk 24 Saatte Alım Satım Yapması Kısıtlanacak

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre, Mali Davranış Otoritesi’nin yeni kurallarına göre kripto, kısıtlı kitlesel piyasa yatırımları olarak sınıflandırılacak. Yeni sınıflandırma, kripto reklamlarının ve pazarlama kampanyalarının net risk uyarıları içermesini gerektirecek. Birleşik Krallık düzenleyicisi, kripto kullanıcılarının kripto satın almak için arkadaşlarını platforma davet ettikleri için ödüllendirildiği bir program olan “arkadaşına tavsiye et” gibi pazarlama promosyonlarını da yasaklayacak. 

FCA’nın yeni kuralları ayrıca ilk kez kripto yatırımcılarının ticaret hesaplarını kaydettikten sonra 24 saatlik bir “soğuma” döneminden geçmesini gerektirecektir. Düzenleyici, bu kural aracılığıyla amatör tüccarların anlık kripto alımlarını caydırmayı amaçlıyor. Yeni kripto kuralları, şu anda finansal düzenleyici tarafından geleneksel finanstaki yüksek riskli yatırımlara uygulanan kurallara benzer. 

Kripto alıp almamaya karar vermek insanlara kalmış. Ancak araştırmalar, birçok kişinin aceleyle karar vermekten pişmanlık duyduğunu gösteriyor. Tüketiciler yine de kripto para biriminin büyük ölçüde düzensiz ve yüksek riskli olduğunun farkında olmalı.”

Sheldon Mills, FCA’nın Tüketiciler ve Rekabet Bölümü İcra Direktörü

CryptoUK operasyon direktörü Su Carpenter, kuruluşunun FCA’nın bir soğuma süresi uygulama kararına katıldığını ancak süreyi sorguladığını belirtti. CryptoUK, Birleşik Krallık’taki kripto endüstrisi için kendi kendini düzenleyen bir ticaret birliğidir. Ticaret kuruluşu, önerilen 24 saatlik soğuma süresinin arkasındaki gerekçeye ilişkin kanıta dayalı bulguları gözden geçirmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.