a

Yeraltı Kripto Madenciliği Yasağına Rağmen Çin’de Madencilik Faaliyetleri Arttı

Salı günü Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden (CCAF) alınan verilere göre, ülkenin bir yıl önce uygulamayı tamamen yasaklamasına rağmen Çin, büyük bir Bitcoin madencilik merkezi olarak yeniden ortaya çıktı.

Geçen Eylül’den Ocak’a kadar, Çin’den gelen trafik, Bitcoin’in toplam hash oranının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu. Bu, ağın işlemleri doğrulamak ve yeni kripto para birimi jetonlarını çıkarmak için işlem gücünün bir ölçüsüydü. Faaliyetteki artış, geçen Mayıs ayında madencilik yasağının ardından Temmuz ayında sıfıra düştüğünü gösteren verilerin ardından geldi.

CCAF, ortak madencilik havuzları tarafından rapor edilen toplu coğrafi konum verilerine dayalı olarak Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksini (CBECI) düzenli olarak yayınlıyor. Verileri, Çin’deki madencilik faaliyetlerinin geçen yıl hızlı bir şekilde toparlandığını gösteriyor. Ağustos ayında Çin’den neredeyse hiç faaliyet göstermedikten sonra, bir sonraki ay Bitcoin hash oranının yüzde 22,3’üne geri döndü. Eylül ayında yüzde 27,7 olan yalnızca ABD’deki Madencilik faaliyetleriydi.

CCAF yaptığı açıklamada, verilerin “ülkede önemli bir yeraltı madenciliği faaliyetinin oluştuğunu kuvvetle ortaya koyduğunu” söyledi. “Şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve coğrafi olarak dağınık küçük ölçekli operasyonlar, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı aşmak için kullandıkları başlıca araçlar arasında yer alıyor” diye ekledi.

CCAF’a göre, Çin trafiğindeki ani toparlanma göz önüne alındığında, geçici durgunluk madencilerin yeraltına inmesinin bir sonucu olabileceği düşünülüyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.