a

Bitcoin 30 Bin Dolar Desteğine Yaklaşıyor: Bazı Önemli Sorular…

Son haftalarda Bitcoin, önemli bir çok destek bölgesinde tutunamadı. Bu dönemde 40 bin dolar seviyesinin üzerinde kalınamamasının ardından 37.500 dolar desteğininde aşağı yönlü kırılması, beraberinde 30.000 doları işaret eden bir gerilemenin başlangıcı oldu. Bazı yabancı yatırımcılar, çöküş döneminde belirli stratejilerle vergiler üzerinden kar sağlamaya çalıştılar. Ancak deneyimli yatırımcıların iyi bildiği üzere kripto paralar için bu gerileme ilk değil ve daha öncekiler gibi güçlü bir alıcıyla tekrar yükselişe geçebilir.

Bitcoin Düşüşünü Ne Tetikledi?

Başlanıcı 2021 yılından 3 ay önce olan boğaların direksiyonda olduğu 6 aylık dönemde, Bitcoin fiyatı 65.000 dolara kadar ulaşmıştı. Bu tarihi zirve ardından fiyatın bu denli gerilemesine Elon Musk’un tweetleri ve bazı küresel kurumlar ve organizasyonlar neden oldu. Tesla’nın CEO’su Musk, kripto paraların geldiği seviyede en büyük pay sahiplerinden. Ancak son paylaşımlarında Bitcoin’in madenciliğini olumsuz yönleriyle gündeme getirmesiyle, ülkemizde de yaşandığı üzere sosyal medya üzerinden büyük tepkiler aldı. Musk dışında, kripto paraların aşırı dalgalı oluşlarından dolayı bir başka hamlede Çin Merkez Bankası’ndan geldi. Çin, bu dönemde Bitcoin madenciliğini yasakladı.

Bu iki önemli gelişmeyle, Bitcoin öncelikle 35.000 dolar seviyesinde tutunmak için büyük bir çaba sarf etti. Hatta öncesinde kısa süreliğine düşülen 28.500 dolar seviyesinden sonra 40.000 dolar seviyesinin üzerine çıkılabileceği konuşuluyordu. Fakat genel çekimserlik ve ayıların piyasayı devralmasıyla, tekrar 35.000 dolarında altına düşerek 32.000 dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin 0 Dolar Olabilir Mi?

Bitcoin, 2021 yılının yıldız yatırımlarından biri olsa da, öne çıkan en önemli özelliği uzun vadeli yatırımlar için güvenilir ve aşırı karlı oluşundan geliyor. Bu nedenle Elon Musk’un destekleri ile küresel yatırımcı bulunmasının ardından yine Elon Musk ve Çin ile beraber gerçekleşen çöküş, fiyatı 2013 yılına kadar geriletecek büyük bir çöküşe neden olamaz.

Ancak, 2019’dan bu yana covid-19’un ilk günlerinde, bugün ki gibi bir çöküş yaşansa da toparlanması önümüzdeki dönemlerde varlığının net bir şekilde sürdürülebileceğinin kanıtı değildir. Gelecek başka bir teknoloji veya küresel ekonominin başka bir altyapıya taşınması, olası bütün senaryoları değiştirebilir. Fakat, Ethereum ve Avax’ın vaat ettiği, akıllı kontratlar ile oluşacak merkezsiz ekosistem, bu olasılıklardan uzaklaşmak için güçlü örnekler.

Tekrar Yükseliş İçin Olumlu Sinyaller

Öncelikle Bitcoin’e aylık olarak bakarsak, benzer süreçlerin geçtiğimiz yıllarda da yaşandığını görebiliriz. Küresel ekonomiye etki eden covid-19 ve regülasyonlar, varlıkları ani fiyat hareketleriyle sarsabiliyor. Ancak Bitcoin, özellikle enflasyonun muazzam seviyeye ulaştığı bu günlerde, kurumsal yatırımcıların enflasyondan kaçarak sığındıkları önemli bir liman. Ek olarak, dalgalı piyasanın aşağıya çektiği BTC fiyatı, beraberinde aşırı ucuz olarak görülen fiyatları getiriyor.

Ancak, bir diğer yandan IRS(Amerikan İç Gelir Servisi), BTC’yi bir kara para aklama ve terör finansmanı aracı olarak kullanabileceğini düşünüyor. Bu nedenle hem olumlu hemde olumsuz kullanım amaçları mevcut. Bu da beraberinde farklı görüşleri getiriyor.

Son olarak yakın zaman içerisinde her ne kadar olumsuz gelişme gelse de, Çin, Hindistan ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok yetkili, yatırım yapmak için kripto dünyasına katılmayı hedefliyor. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan merkezsiz dünyanın tam ortasında yer alan kripto paralar, dağıtık sistemlerin daha da ilerlemesiyle evrimini daha üst seviyelere çıkaracaktır. Fiyatın 30.000 dolara yaklaştığı bu günlerde, olası düşüş senaryolarını tekrar aktarıyor olacağız.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Sorumluluk reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.