a

Bitcoin Neden Düşüyor? Piyasa Çin Haberinden Sonra Sarsıldı mı?

İlk olarak Çin, finansal kurumların kripto varlıklarının ve Bitcoin ‘in gerçek para birimine dönüştürülmesini yasakladı. Akabinde kripto madenciliğini sansürledi.  Kripto madenciliği yasağındaki  artışlar,  kripto para birimlerinde olumsuz duygunun hüküm sürmesine neden  oldu. Tabii asıl tehlikemiz başka.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi olarak da bilinen bir CBDC, BTC değerlemelerinde ve ölçeklendirmesinde  büyük bir tehdit oluşturur. Bir ülkenin itibarı para biriminin dijital biçimi olan BTC için bir tehdit oluşturabilir. Ancak kağıt paralara oranla dijital biçimi daha güvenli olacaktır.

BTC kısa bir süre  için yükseliş trendindeydi. Hatta 40.000 dolardaki ani direncini kırıp  iki gün boyunca kırdığı direncin üzerinde kalmayı başarabildi. Fakat Çin’in madencilik şirketlerine yönelik baskısı BTC değerlemelerinde büyük bir çöküşe sebebiyet verdi. BTC madenciliği için hash oranı dahi % 18 ‘ e geriledi.

BTC Teknik Analiz

BTC son yedi gün içinde birden çok desteği kırdı. Aylık en yüksek 41391$’ dan 31900$’ın en düşük seviyelerine geriledi. İlk destek 35000$’a, ikinci ve güçlü bir destek ise tarihsel fiyat trendleri ve hareketleri ortalamaları baz alınarak 31700$ olduğu saptandı.

 Teknik Analizler   BTC’’nin daha  ne kadar düşebileceği ile sınırlı değildir. Bir düşüş eğilimi olsa dahi hacimlerdeki artış sadece düşüş baz alınarak analiz edilmediğinin bir göstergesidir. BTC günlük işlem hacimlerini iki katına çıkardı. Yeşil ve kırmızı mumlar yalnızca traderlerin faaliyetlerinin bir göstergesidir. Çinin madencilik şirketlerine yönelik yasağı aslında iyi bir habere dönüşebilir. Nasıl mı? Çin’deki madencilik şirketlerinin birçoğu, kömürle çalışan enerjiyi tercih ediyor ve bu yasak, bu tür kuruluşları  , Elon Musk’ın bir ay içinde belirttiği gibi- daha yeşil – kendine bağımlı enerji kullanmaya itebilir.

Teorik olarak, uzun vadeli bir BTC destek seviyesiyle  hareket ettiği için 31900 dolardan bir geri sıçrayış olması bekleniyor.  Önümüzdeki birkaç saatlik fiyat hareketliliği , BTC sayacının güçlü ve zayıf olduğunun açık bir ispatıdır. Geri dönüş beklemek, BTC’ yi mevcut değerlemelerde kârlı bir satın alma haline dönüştürür.

Günlük grafikteki RSI optimum taze alım için bir durum ve yeni sahipleri için fevkalâde bir giriş noktası yaratmayı başaran aşırı satım değerlenmesini gösteriyor.  Şu anda, RSI 36.61’ de yer alıyor ve mevcut seviyesinde bir dereceye kadar bir geri dönüş olması bekleniyor.

10 dakikalık küçük bir zaman farkı için Bitcoin, ikinci trend çizgimizden destek aldığını tasdik ederek 300 puan yükseldi. Tarihsel destek ve direnç çizgilerine saygı, yatırımcı duyarlılığına ayrıca   varlığa olan güveninin bir göstergesidir.

BTC’yi Neler Bekliyor?

    BTC’ ye gelince RSI aşırı satım bölgelelerine yöneliyor.  Bu durum onu mevcut değerlemelerde iyi bir satın alma haline getiriyor. 34500 $ seviyelerine geri sıçramada herhangi bir direnç durumu olmamalıdır.

    35000$ uzun vadeli ikincil destek görevi görüyor.  3500$ civarında bir zorluk olacaktır. Bu sebepten ötürü , kısa vadeli tüccarlar, mevcut değerlemelerle satın alırlarsa % 10 – 15 oranında iyi bir kâr elde edilebilir. Aksine, BTC belirleyici bir düşüş trendi ile ikinci destek seviyesini kırarsa fiyat  25000 $ seviyelerine düşebilir.

   Geri tepmeler, sık görülen momentum değişikliklerinin ortak bir yönüdür. Ancak Heiken Ashi sadece varlığa onay verildiğinde ve güç eklendiğinde eğilim gösterir.  Şu anda daha düşük fittiller veya gölgeler olmadan güçlü bir yeşil mum oluşana kadar traderler, BTC’ de alım pozisyonu yapmamalıdır.

   Ancak yine de traderler Bitcoin ‘e yatırım yapmak istiyorlarsa , önce BTC fiyat tahmininden  geçmeleri ve akabinde  doğru yatırım zamanına karar vermeleri gerekiyor. Gelecekte kâr elde etmek ve eksik kalmamak için  mevcut her şeyi çapraz kontrol etmek daha iyi ve yerinde bir davranış olacaktır. 

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Sorumluluk reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.