CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Bitcoin Volatilitesinde Rekor Düşüş

Skew’den elde edilen verilere göre Bitcoin’in volatilitesi %46 ile bir yılın en düşük seviyesine ulaşmış oldu.

Bitcoin’in volatilitesi en son bu kadar düşük olduğunda bu durumu büyük bir fiyat hareketi takip etmişti. Bitcoin volatilitesi en son 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık %50 seviyesine gerilemişti ve çeyrek sonunda BTC fiyatı 3.600 dolara düşünce volatilite birden %200’e fırlamıştı.

 

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in volatilitesini düşük olması iki şekilde yorumlanabilir. İlk olarak bu durum, Bitcoin’in bir birikim aşamasında olduğunu gösterebilir. 2019’daki Ocak-Nisan ayları arasında BTC’nin fiyatı 4.000 dolarda oldukça uzun bir süre sabit kaldı. Dört ay boyunca çok az fiyat dalgalanması oldu ve bunu 14.000 dolarlık bir ralli izledi.

Hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar birikim aşamasında olduğunda, Bitcoin’in fiyatı daha az değişken olabilir. Tarihsel olarak birikim dönemine tipik olarak uzun bir boğa piyasası eşlik eder.

İkinci olarak ise düşük volatilite Bitcoin’in uzun süren önemli bir direnç seviyesinin altında kaldığının bir işareti olabilir. Bitcoin, Mayıs ayından bu yana toplam yedi kez

 

9.000 doların altına düştü. Ayrıca 2018’den bu yana devam eden üç kritik direnç seviyesi olan 10.000 dolar, 9.800 dolar ve 9.200 dolarda da reddetmelerle karşılaştı.

Bunların yanında Bitcoin için önemli bir fiyat seviyesinde volatilitenin düşük olması satın alma talebinin de azalmasına sebep olabilir. Bu durumda da reddetmelerin yaşandığı bir piyasada geri çekilmeler yaşanabilir.

Ancak bununla birlikte teknik olarak Bitcoin 10.500 dolarlık seviyeyi aşmayı başarırsa da düşüş piyasası kırılmış olur ve artış başlayabilir.

Exit mobile version