a

Blockchain teknolojisi ile çalışan platform için Rus bankası hazırlık yapıyor.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, bankanın kendi dijital para birimini başlatmasına izin verecek blockchain teknolojisi ile çalışan bir platform başlatmak için onay almaya çalışıyor. Bunun için bugünlerde ülkenin merkez bankasına başvurduğu öğrenildi.

Rus devletine ait en büyük kredi kuruluşu olan Sberbank, bankanın kendi dijital para birimini başlatmasına izin verecek blok zinciri tabanlı bir platform başlatmak için onay alma yoluna gitti. Ülkenin merkez bankasına başvurdu ve çıkacak sonuç bekleniyor. Yerel haber kanalı Interfax’ın bildirdiğine göre, başvuru Ocak ayı başlarında yapıldı. Banka herhangi bir engel olmadan düzenleyicinin yeşil ışık alması halinde, bahara kadar ademi merkeziyetçi platformu başlatmayı planlıyor. Rusya merkez bankası da dijital para birimini keşfetmeyi düşünüyor.

“Banka böyle bir itibari para birimi ile çalışmaya hazır.”

Sberbank’ın başkan yardımcısı Anatoly Popov, “Teknolojik olarak banka böyle bir itibari para birimi ile çalışmaya hazır, onu içeride test ettik ve bu çözümün işe yaradığını gördük” dedi. Kayıt süreci 45 gün sürüyor. Düzenleyici, başvuruyu onaylayacak veya zaman çerçevesi içerisinde yorum isteyecektir. Rus bankasının blockchain’e sıçraması, geçen yıl dijital bir para birimi bulma planlarını zaten açıkladığı için sürpriz olmadı. Daha önce Sberbank’ın dijital para birimini denemek için JPMorgan ile ortaklık yaptığı bildirilmişti. Ancak, o pilot haberle ilgili ayrıntılar ve zaman çizelgesi kesin olmadığından dolayı o zamanlarda net bir yorum yapılamadı.

Rusya, dünya devleri arasında yer alan bir ülke. Blockchain teknolojisi sayesinde yeni çağa ayak uyduracaktır. Yeni düşünceler hayata geçtikçe adından daha da çok söz ettireceği tahmin ediliyor.

Rusya, kripto yasalarını güçlendiriyor. 

“Henüz tam olarak çözülmemiş bir sorun daha var – dijital finansal varlıkların (IF) vergilendirilmesi sorunu. Ancak daha net hale geleceğini umuyoruz. En basit tasarruf yöntemi dijital bir faturadır.”

Bir Sberbank yöneticisi tarafından blockchain teknolojisi bildirildi. Rusya’daki kripto para yasaları, ülkenin yasal olarak bunları mülk olarak görmeye başlamasıyla şekilleniyor. Ancak hükümet kriptoların perakende dağıtımını engellemek ve vatandaşların dijital para varlıklarını izlemek istiyor. Blockchain tabanlı platform yakında halka açıklanabilir.

Kaynak: coinnounce

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.