BOĞA SEZONU BAŞLADI MI?

Bitcoin-Bull
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Piyasaların yükselişe geçtiği ve birçok yatırımcının güzel kar elde ettiği sezon olarak adlandırılan “Boğa Sezonu”, kripto para piyasası için başladı mı?

Altcoin’lerin yükselişe geçip, muazzam karlar bıraktığı boğa sezonunun başladığını söylemek için biraz erken olabilir. Zira bu süreçte bazı verilerin incelenip analizi yapmak gerekir. Bu verilerin başında Bitcon’in piyasaya olan hakimiyeti olarak adlandırılan” Dominance” gelir. Özellikle son günlerde Dominance verisinin düşmesiyle Altcoinler piyasa dili ile “yeşillenmiş” ve bazı coinler %200 ile %300 arası artış göstermişti. Gelin hep beraber Dominance verisinin grafiğini inceleyelim.

BOĞA SEZONU, BOĞA SEZONU BAŞLADI MI?

Bitcoin 5 Eylül 2019 tarihinde piyasanın %73,02’sine hakimiyeti sonrası bu hakimiyet düşmeye başladığı görülüyor. Piyasanın son günlerde geldiği bu süreçte ise grafikte de görüldüğü üzere Dominance verisi şuan destekten tepki gördüğünü gözlemliyoruz. Dominance için kritik değer  %66,30’tır. Günlük grafikte bu değer’in altına düşüp mum kapatmasıyla birlikte bir sonra ki destek bandı olan %64-%64.30 değerini konuşuyor olacağız. Zira bu noktaya düşmesi Altcoinler için yeni bir nefes aldıracak ve yine muazzam karlar bırakmaya devam edecektir. Son olarak bir diğer destek noktası ise %62-%63 bandı olarak söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Nasıl Alınır? Adım Adım Anlattık

Boğa Sezonu için önemli olan bir diğer veri ise “Total AltMarketCap” diye adlandırılan Bitcoin dışında ki tüm altcoinler de bulunan para değeridir. Total AltMarket Cap grafiğini de incelediğimizde;

BOĞA SEZONU, BOĞA SEZONU BAŞLADI MI?

13 Mart 2020 tarihinde gördüğü en düşük değer 36.886.000$ olarak görülmektedir. Bu tarihten sonra Altcoinlere para girişi olup, yükseliş trend’ine girdiği görülüyor. Gelinen son süreçte ise Altmarket Cap için güçlü direnç noktası olan 107 Milyar$ – 140 Milyar$ bandı’na göz kırptığını görüyoruz. Bu dirence gelmesi demek yaklaşık %60 artması ve dolaysıyla Altcoinlerin tekrar %200-%300 artış gösterme ihtimalini göstermesi anlamına geliyor. Zaten Kripto piyasasının görmüş olduğu en büyük boğa sezonu tarihi yani ocak 2018 tarihinden gelen düşüş trendi 2 yıl sonra yani Ocak 2020 de kırılmış ve Mart ayında Retest yapmıştı.

Bu veriler ışığında Boğa Sezonu başladı demek erken ancak belirtilen destek ve dirençleri takip ederek piyasa gidişatını takip edebilir, süreci daha sağlıklı değerlendirebiliriz.

 

Bu makale ilk kez Coin-Net.com tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998