a

Cardano (ADA) Coin Nedir Nereden alınır?

Cardano temelde bir blokzincir platformu ve ADA isimli kendi para birimine sahip.

Para birimine teorik bilgisayar bilimi üzerine çalışmalarıyla bilinen 19. yüzyılda yaşamış İngiliz Kontes Augusta “Ada” King’in (Ada Lovelace) adı verilmiş. Ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı olan Ada Lovelace genel olarak dünyadaki ilk yazılımcı olarak kabul ediliyor.

Cardano platformu 2015 yılında Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson tarafından kuruldu ve ilk olarak 2017 yılında piyasaya sürüldü. Piyasaya çıktığı andan günümüze ADA yatırımcısına yüzde 7 binin üzerinde getiri sağladı.

Cardano, blokzincir teknolojisinde İş Kanıtı (Proof of Work – PoW) yerine Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) modelini kullanan en büyük platform durumunda. Bu model aşırı enerji tüketimine dayalı PoW’ye göre daha çevre dostu bir alternatif olarak biliniyor.

Kripto paraların çevresel etkileri giderek daha fazla gündem olurken, Cardano bu açıdan PoW’ye dayalı çalışan Bitcoin ve Ethereum’a göre daha avantajlı bir konumda görünüyor.

Bitcoinenergyconsumption.com verilerine göre Bitcoin’in yıllık karbondioksit emisyonunun 57 milyon ton olduğu tahmin ediliyor. Ki bu küçük bir Avrupa ülkesinin yıllık CO2 salımına denk.

Diğer taraftan İran ve Çin de yaz aylarında çok fazla elektrik tüketimine ve şebekede kesintilere neden olduğu için tüm kripto madenciliğini geçici olarak durdurdu.

Hisse Kanıtı (PoS) modeli elindeki kripto parayı ipotek altında tutan kullanıcılara yeni paralar verilmesi üzerine çalışıyor. İş Kanıtı (PoW) modelinde ise küresel bir ağ içerisindeki bilgisayarların herhangi bir işlemi onaylamak için çok karmaşık matematiksel işlemleri yapması gerekiyor. Bunu yaparken bilgisayarların enerji tüketimi de PoS’e göre çok daha fazla oluyor.

Cardano internet sitesinde bunu “Biz bilimi değiştirdik. Küresel, sürdürülebilir ve iyi yönetilebilir bir para sistemi kurduk,” iddiasıyla anlatıyor.

Değerli okurlarımız, BURAYA tıklayarak ADA Coin satın alabilir veya anlık fiyat görebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.