a

Cardano ve BitShares Kurucu Ortağı Charles Hoskinson Kimdir?

Amerikalı bir matematikçi olan Charles Hoskinson, Cardano ve BitShares projelerinin kurucusu ortağı olması dışında, Ethereum’un CEO’su olarak da tanınmaktadır. Aynı zamanda IOHK’nın kurucusudur. Hoskinson 2013 yılında kurucu ortağı olduğu BitShares projesini başlatmak için Dan Larimer ile birlikte kurduğu şirket olan Invictus Innovations aracılığıyla kripto sektörüne adım atmıştır. Sonrasında 2013 yılında Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin ile tanışmış ve Bitcoin Eğitim Projesi’ni başlatmıştır. Fakat ilerleyen dönemlerde Ethereum’un geleceği hakkında ortakları ile fikir ayrılığı yaşamış ve Haziran 2014’te projeden ayrılmıştır.

Sonrasında Ethereum’un eski bir çalışanı olan Jemery Wood’la 2014 yılında IOHK’yı kurmak için yola koyulmuştur. Yeni ve yenilikçi bir projenin ilk temelleri olan IOHK’nın amacı şirketlere, devlet kurumlarına ve akademik kurumlara blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve kullanılması konusunda yardımcı olacak üçüncü taraf geliştirici şirket olma amacıyla atılmıştır.

Cardano(ADA) Ne Zaman Kuruldu?

İlerleyen dönemlerde farklı blockchain projeleri ve platformları için yatırımlar ve çalışamalar yürüten Charles Hoskinson, 2015 yılında geliştirmeye başladığı Cardano platformunu 2017 yılında tekrar kurumuştur. Akademisyenler ve mühendisler tarafından tasarlanan Cardano platformu, Charles Hoskinson’ın daha öncesinde üzerinde çalışmalar yürüttüğü madencilik için harcanan enerji sorununa çözüm bulmak için ayrıca tasarlanmıştır. Bu yönüyle Cardano, Bitcoin ve benzeri madencilik gerektiren kripto paralara göre çevre dostudur, Ethereum’un bel kemiği olan akıllı kontrat sözleşmelerini içerir ve daha düşük maliyetlidir.

Son olarak Cardano platformuyla Afrika’da gönüllü projeler yürüten Charles Hoskinson, aynı zamanda günümüz ve geleceğin pek çok sorununa çözüm bulmak adına gönüllü çalışmalara katılmaktadır. Kendisi güncel olarak Youtube kanalı üzerinden blockchain ve kripto paralar hakkında eğitici içerikler üretmektedir ve paylaşmaktadır. Aynı zamanda yatırımcıların ve geliştiricilerin yakından takip ettiği etkili bir isimdir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.