a

Çin DCEP Para Birimini Pekin ve Şangay’da test edecek

Çin , 2021’de kendi dijital para birimini veya Elektronik Ödemesini [ DCEP ] yayınlamaya çalışıyor. Son raporlara göre, dijital yuanını farklı illerde aktif olarak test ediyor. Yakında Pekin ve Şangay gibi büyük şehirlerde test edecek. Raporlara göre, şehirler DCEP’in kullanımı için pilot çalışmalar düzenlemeyi ve kullanımını teşvik etmeyi planlıyor. Çin DCEP için son derece özenli teknolojik çalışmalar yürütüyor.

Çin, 2021 yılında ilerlerken teknolojik altyapısını hızla geliştirmeye odaklanıyor. Pekin belediye başkanı Chen Jiningon tarafından yapılan son açıklamaya göre, sermaye dijital yuan pilot uygulama teşvik ederken 2021 yılında fintech ve profesyonel hizmetler için “yenilikçi gösteri bölgeleri” inşa etmeyi hızlandıracak.

Bu arada, Şangay belediye başkanı Gong Zheng, Pazar günü bir hükümet çalışma raporu sunarken, dijital para birimini tanıtmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Belediye başkanı ayrıca ‘finansal açılım’ ve dijital para biriminin tanıtımına devam edeceklerini de sözlerine ekledi. Ülkedeki olumlu duyguya ek olarak Guangdong valisi Ma Xingrui, yetkililerin Shenzhen bölgesinin ülkenin dijital para birimi için ‘yenilikçi bir pilot bölge’ haline gelmesini destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Üç belediye başkanının açıklamaları aynı gün yapıldı. Bu şehirlerin dijital yuan’ı uygulamaya ve kullanmaya hazır olup olmadığına dair fikir verdi. 

Kısa süre önce, Shenzen, halkın bir hediye yoluyla eline geçmesine izin verecek üçüncü DCEP denemesini duyurmuştu. Yetkililerin rastgele bir çekilişle kırmızı zarf içinde 200 yuan [~ 31 $] değerinde dijital yuan vermesini gerektiriyor. Yetkililer tarafından yaklaşık 20 milyon yuan [~ 3.1 milyon $] değerinde dijital para basılacağı tahmin ediliyor. 

Bu gelişmelerin 2021 BSN ikinci yarısında tarafından Çin DCEP beta sürümünü sunmaya Çin’in Blockchain Servis Ağı [BSN] planları ek olarak uyarınca, evrensel bir dijital ödeme ağına [UDPN] üzerinde çalışıyor. Bu hizmetin önümüzdeki beş yıl içinde işlevsel olması bekleniyor.

Asya’nın Kripto Para Etkisi

Kripto paralar üzerinde Asya bölgesi oldukça etkili. Hatta bazı durumlarda iniş ve çıkışlar için oldukça etkili olan bir bölge olduğunu görmekteyiz. Çin’in nüfusu bakımından da Asya bölgesi içerisinde en etkili ülke diyebiliriz. Yeni kripto para birimi Çin DCEP için etkili bir dijital para olacağını düşünmekteyiz.

Kaynak: ambcrypto

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.