a

Çin’deki Bitcoin Hash Oranı Liderliği ABD’ye Geçti

Çin’in son kripto para madenciliği ve ticaretini yasaklaması sonrasında birçok madenci ABD’ye göç etti. Bu da Bitcoin hash oranlarını değiştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in lider olduğu Bitcoin hash oranı kısmında birinciliği ele geçirdi. Hem Kazakistan hem de Rusya tarafından elde edilen hash oranlarına rağmen üçte birden fazlası ABD’den gelmeye başladı.

Bitcoin Hash Oranında Yeni Lider ABD

Bitcoin üretimini gösteren hash oranlarında kripto baskısı ve yasağından önce Çin açık ara lider konumdaydı. Ancak gelen son haberler doğrultusunda ülkeyi terk eden madenciler, genellikle Kuzey Amerika’ya gitmişlerdi. Bu noktada ABD Bitcoin hash liderliğini de eline geçirdi ve Çin’i tahtından etti. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre, Amerika’daki Bitcoin (BTC) madencileri, toplam küresel BTC madenciliği hash oranı dağılımının yüzde 35,4’ünü oluşturuyor.

CBECI verileri ayrıca Kazakistan yüzde 18 ve Rusya’yı yüzde 11 olarak tespit etti. ABD dışındaki bir sonraki büyük Bitcoin madencilik merkezleri olarak gösteriyor. Bu üç ülke, Çin’in kripto madenciliği yasağının ardından önemli bir pazar payı elde etti.

Çin’in Bitcoin Hash Oranı Yüzde 0

Çin’in en büyük Bitcoin madencisi BTC.com, geçtiğimiz Haziran ayında Kazakistan’a taşınmış ve ülkenin kurduğu baskıdan uzaklaşmıştı. Bu olay da Çin’in Bitcoin hash durumunu etkilemişti. Ancak esas ilginç mesele şu an Çin’de Bitcoin madenciliğinin yapılmıyor oluşu. Gelen raporlara göre Çin’in Bitcoin hash oranı yüzde 0 olarak tespit edildi. Ancak, yasağa rağmen gizli madencilik operasyonlarının hala devam etmesinin göz önünde bulundurulması da gerekiyor.

Küresel hash oranı dağılımında en büyük paya sahip olan Birleşik Devletler, Pekin’deki kısıtlamanın ardından beklenen Doğu-Batı madenci göçünü tamamlıyor. Çin’deki baskının yanı sıra, Kuzey Amerika kripto madenciliği kuruluşları, donanım kapasitelerine önemli eklemelerle kapasitelerini yükseltiyor. Argo Blockchain, Riot Blockchain, Marathon gibi Amerikalı madenciler ve birkaç sipariş, Bitmain ve MicroBT gibi büyük üreticilerden büyük miktarda madencilik teçhizatı satın aldı.

Bu ayın başlarında Riot Blockchain 2 bin 457 BTC çıkartmış ve tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Riot üretim kapasitesini de üç katına çıkarttığını açıklamıştı. Texas ve Ohio gibi yerlerin de ABD kripto madencilerinin üretim kapasitelerini daha da artıracak mega Bitcoin madencilik merkezlerine ev sahipliği yapması bekleniyor.

BIT Mining, kısa süre önce Ohio’da 85 megavatlık bir Bitcoin madencilik tesisi inşa etmek için Viking Veri Merkezleri ile ortak girişim anlaşması imzaladı. ABD Bitcoin madencilik alanının genişlemesi, Amerikan borsa piyasalarında halka açık bir listeleme peşinde olan daha fazla şirket gördü.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.