a

Çin’in Kripto Yasağı, 20’den Fazla Şirketinin Ülkeden Çekilmesini Sağladı

Geçtiğimiz haftalarda kripto paraların yasaklandığına dair açıklama yapan Çin, bu karar sonrasında birçok borsayı ve şirketi ülkeden çekilmeye zorlamıştı.

Çin’den gelen yeni haberlere göre, kripto yasağı sonrasında ülkeden 20’den fazla kripto ile ilgili şirketin ayrıldığı haberleri geliyor. Bu şirketlerin içerisinde borsa, madencilik gibi farklı alanlarda iş yapanlar bulunuyor.

Borsalar Çin’den Ayrılmaya Başladı

Çin’in kripto yasağı sonrasında kripto para borsaları da ülkeden ayrılmaya başladı. Bunların içerisinde en büyüklerinden birisi olan Huobi, son zamanlarda milyar dolarlık aktarım yapan ve madencilerin varlıklarını dışarı taşıyan kuruluşlar arasında yer aldı.

Mayıs ayından bu yana Bitcoin madenciliğinin karbon ayak izi tartışmaları devam ediyordu. Bu süreçte Çin, sorunu çözmek için bir takım adımlar atıyordu. Son olarak da geçtiğimiz haftalarda yasak getirerek problemi ortadan kaldırmayı hedefledi. Büyük madencilik şirketlerine uyguladığı baskı sonucunda ülke dışına çıkmaya zorlayan Çin, Eylül sonu itibari ile tamamen faaliyetlerini durdurdu.

Ülkede yayın yapan China Securities Journal’a göre, 7 Ekim itibariyle, kripto ile çalışan yirmiden fazla şirket, tüm kripto para birimi işlemleri yasa dışı olarak lanetlendiğinden, Çin pazarından tamamen çekilme niyetlerini açıkladı.

Kripto yasağı sonrasında Huobi Borsası, yeni kullanıcı hesaplarının kaydını durdurdu. İki gün sonra yaklaşan bir geri çekilme duyurdu. Ancak Çinli bir kripto gazetecisi Colin Wu’ya göre bu karar kripto yasağının açıklanmasından bir gün önce alındı. BiKi, BHEX, CoinEx ve Renrenbit de Huobi’nin izinden giderek, müşterilerini fonlarını diğer platformlara ve cüzdanlara taşımaya çağırdı ve Aralık ayı sonuna kadar Çin anakarasında faaliyeti tamamen durdurma sözü verdi. Büyük Ethereum madencilik havuzlarından olan Spark Pool, Çinli kullanıcılarla çalışmayı da durdurmayı seçti. Madencilik makineleri için yazılım üreten şirket olan NBMINER de öyle.

İç Moğolistan 10 Bin Maden Makinesini Ele Geçirdi

Kripto yasağı ile birlikte şirketlerin ayrılma kararı ve Çin’in baskıları devam ediyor. Ülkenin İç Moğolistan eyaletinde 10 bin kripto makinesi ele geçirildi. 45 operasyonun durdurulması ile ele geçen bu makineler, yılda 6,58 kilovat elektrik tüketiyordu. Bu da yılda 2 milyon ton kömürün tüketilmesi anlamına geliyor. Çin yaptığı bu operasyonlarla birlikte karbon ayak izi probleminin çözümüne yönelik adımlar atmaya başladı. Kripto madencileri şimdilik farklı ülkelere taşındılar ancak yakın süreçte bu sorunun o ülkelerde de konuşulacağı öngörülüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.