a

1 Bitcoin Kaç Para Dolar? Güncel Fiyat $61,926.00

bitcoin Bitcoin (BTC)

$61,926.00
-0.67% ( (24s))
İzle
Piyasa DeğeriHacimMevcut Tedarik
$1,168.96 B $39.04 B18.85 M BTC

1 Adet Bitcoin Geçerli dolar fiyatı: $61,926.00 Toplam piyasa değeri: $1,168.96 B. Son 24 saat: -0.67% aşağı

BITCOIN NEDİR?

Bitcoin nedir? Bitcoin, Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından 2008 yılında ortaya çıkarılmış, arkasında herhangi bir otorite bulunmayan, herkesin kullanabileceği alışveriş aracıdır. Bitcoin, blockchain teknolojisini üzerine inşa edilmiş dijital bir sistemdir. Blockchain teknolojisi sayesinde ağ üzerinde yapılan bütün transferler bloklar halinde birbirlerine bağlanarak, bir zincir şeklinde ve giderek uzayarak depolanır. Bu zincir dışarıdan her türlü saldırıya karşı dayanıklıdır, yıkılamaz.

Bitcoin ve alternatifleri; Altcoinlere, kripto para birimleri denmektedir. Kripto paralar, yüksek matematik gerektiren şifreleme yöntemleri(SHA-256, KECCAK-256 vb.) ile güvenliklerini sağlar. Sistem tüm kullanıcılar tarafından incelenebilir, yani şeffaftır. Ayrıca transfer işlemleri dağıtık defter teknoloji kullanılarak depolanır. Bu sayede bir değil, birden fazla merkez üzerinde kayıtlar tutulmuş olur.

Kayıtları tutma ve şifreleme aşamasında madenciler(Miner) iş gücünü üstlenirler. Madencilere ödül olarak BTC verilir. Verilen BTC miktarı her 4 yılda bir yarıya düşmektedir(Halving). Yeryüzünde sadece 21 milyon adet Bitcoin(BTC) üretilecektir. Son BTC ile beraber sistem sınırlı sayıda kripto para ile döngüsünü sağlayacaktır.

Bitcoin(BTC) Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin, PoW yani iş kanıtına dayanan bir iş modeli ile çalışmaktadır. Madenciler, her blok için sadece o blokta bulunabilecek şifreyi çözmek için hesaplama yapar. Şifreyi ilk bulan madenci BTC olarak ödüllendirilir.

Yüksek hesaplama gerektiren şifreleri çözmek için madenciler CPU,GPU veya ASIC olarak madencilik yapar. En yaygın olarak kullanılan yöntem, ekran kartlarının kullanıldığı GPU'dır. CPU işlemci gücünden yararlanırken, ASIC madencilik için üretilmiş tak-çalış bir sistemdir.

Madenciler BTC kazanmak için şifreyi ilk çözen madenci olmalıdır. Bu nedenle sistemde var olabilmek için gelişen teknoloji ile beraber donanımlarını güçlendirmek zorundadırlar. Pek çok madenci, madencilik havuzları denen birliğin içerisine katılarak, toplu halde şifreleri çözmeye çalışır. Bu sayede tek başına hiç bir zaman başarılı olamayacak küçük donanımlar, büyük havuzlar ile beraber paylarını toplayabilirler.

Bitcoin(BTC) madenciliğini gerekli donanım ve yazılım ile beraber havuzlara katılarak yapılabilir.

BITCOIN NEDİR?

Bitcoin ve alternatifleri, kripto para borsalarından satın alınabilir. Borsalara akıllı telefon uygulamaları veya resmi internet sayfaları üzerinden erişebilir, gerekli kimlik doğrulama işlemlerinin ardından cüzdan sahibi olabilirsiniz. Cüzdanlar üzerinden farklı cüzdanlara kripto para gönderilebilir.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

A Custom Twitter Feed plugin is required to make this section working!

yükleme facebook yorum!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.