a

1 Polkadot Kaç Para Dolar? Güncel Fiyat $29.31

polkadot Polkadot (DOT)

$29.31
-7.52% ( (24s))
İzle
Piyasa DeğeriHacimMevcut Tedarik
$30.22 B $3.17 B1.03 B DOT

1 Adet Polkadot Geçerli dolar fiyatı: $29.31 Toplam piyasa değeri: $30.22 B. Son 24 saat: -7.52% aşağı

POLKADOT NEDİR?

Polkadot (DOT), genel anlamda gördüğümüz üzere bir kripto para birimidir. Fakat, yalnızca kripto para olarak hizmet vermez. Altında çok daha büyük bir teknoloji yatmaktadır.

Polkadot, yalnızca kripto para birimlerinin değil herhangi bir verinin blockchainler arası aktarımını sağlayan bir ağ protokolüdür. Bu bağlamda bakıldığında Ethereum (ETH) veya Cosmos (ATOM) ile benzerlik göstermektedir. Kurucusu da Ethereum ağının kurucu ortaklarından Gavin Wood, Peter Czaban ve Robert Habermeier’dir.

Polkadot Geliştiricileri

DOT, tamamen merkeziyetsiz bir ağ oluşturmak üzere kurulmuştur. İsviçre menşeli bir vakıf olan WEB3 tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Üç kurucudan biri olan Gavin Wood, Web 3.0 kavramını ortaya attıktan sonra WEB3 vakfı kurulmuştur.

Polkadot Teknolojisi

DOT; Rust, C++ ve Golang programlama diliyle yazılmıştır. Bu kodlama dillerinin seçilmesi, geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesine yardımcı olmaktadır.

Çalışma prensibi ve yazılımları incelendiğinde yenilikçi ve üstün bir teknoloji ile karşılaşmaktayız. Ethereum ağı ve Bitcoin fikrinin bir birleşimidir. İçeriğinde üç farklı blockchain platformu bulunmaktadır:

  • Parachain

Parachain’ler, Polkadot ana zincirine bağlanabilen ve özelleştirilebilen zincirlerdir. Mevcut sistemde tek bir işlem gerçekleşirken Polkadot sisteminde parachainler sayesinde birden çok paralel işlem gerçekleşebilmektedir. Bu sayede işlemler zincirler arası aktarılabilir ve birçok işlemin aynı anda gerçekleşmesini sağlar. Parachain, kişilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmektedir.

  • Relaychain

Relaychain, Polkadot teknolojisinin kalbi niteliğini taşımaktadır. Ağın güvenliği, Relaychain tarafından sağlanmaktadır. Zincirler arası kontrol de Relaychain sorumluluğundadır. Parachain, Relaychain’in güvenliğini ve işlem gücünü kullanarak çalışır.

  • Parathreads

Parachain sisteminin mantığıyla çalışmaktadır. Fakat, sürekli olarak ağa bağlı olmayan blockchainler için alternatif bir seçenektir. “Kullandığın kadar öde” mantığıyla çalıştığından dolayı ekonomiktir.

  • Köprüler

Polkadot teknolojisi içerisinde köprüler, kullanıcılar için oldukça önem taşımaktadır. Köprüler, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri ile bağ kurmasını sağlamaktadır. Ayrıca, bu ağlar ile iletişim kurulmasına yardımcı olmaktadır.

Polkadot Ne Geliştiriyor?

Geliştirme ekibi, farklı birkaç nokta üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konular; Akıllı kontrat zincirleri, dosya depolama zincirlerini birbirlerine bağlayan veri ağları, Oracle zincirler, kimlik zincirleri, finansal zincirler, nesnelerin interneti, özel zincirler, dosya depolama zincirleri ve Ethereum köprüsü olarak sıralanabilir.

DOT Kripto Para Birimi

Polkadot; Binance, Kraken, KuCoin, Bitexen, Paribu da dahil olmak üzere toplamda 155 farklı borsada listelenmektedir. Coinmarketcap sıralamasında yedinci sırada bulunmaktadır.

Polkadot satın almak için listelendiği bir borsaya kaydolmak gerekmektedir. Daha sonra istenilen ve listelenen herhangi bir parite üzerinden DOT satın alınabilir.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

A Custom Twitter Feed plugin is required to make this section working!

yükleme facebook yorum!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.