a

1 Ethereum Kaç Para Dolar? Güncel Fiyat $3,049.31

ethereum Ethereum (ETH)

$3,049.31
-4.73% ( (24s))
İzle
Piyasa DeğeriHacimMevcut Tedarik
$358.23 B $32.83 B117.61 M ETH

1 Adet Ethereum Geçerli dolar fiyatı: $3,049.31 Toplam piyasa değeri: $358.23 B. Son 24 saat: -4.73% aşağı

ETHEREUM NEDİR?

Ethereum, Vitalik Buterin tarafından kurulmuştur. Kripto para birimi olarak görülse de kripto sektörünün gelişmesi bakımından oldukça önemli bir rol oynamıştır.

Ethereum, Bitcoin örnek alınarak geliştirilmiş bir sistemdir. Blockchain üzerine kurulmuştur ve merkezi olmayan, açık kaynak kodlu bir işlem platformudur. Fakat Ethereum’un en önemli özelliği bir kripto para birimi olması veya bilgi işlem platformu olması değildir. Bir programlama dili olmasıdır. Programlanabilme özelliği sayesinde, diğer geliştiriciler bu altyapı ile farklı işler yapabilmektedir. Örneğin, birçok altcoin Ethereum ağını kullanarak ortaya çıkmıştır.

Ethereum sistemi, merkezi olmayan bir sistemdir. Herhangi birisi tarafından yönetilmez. Ethereum yazılım platformunun yönetilmesi için bir kripto para birimine ihtiyaç duyulmuştur. Uygulamaların ve programların çalışması için gereklidir. Daha sonra da Ether (ETH) adıyla bir kripto para birimi çıkartılmıştır. ETH, dünya çapında transferi oldukça kolay olan ve dünyanın bir ucundan diğer ucuna yalnızca saniyeler içerisinde ulaşabilen kripto para birimidir.

Ethereum ve İnternet

Ethereum’un hayatımıza girmesinden beri internet kullanımını dönüştürdüğü düşünülmektedir. Örneğin, şu an internet üzerinden yaptığımız işlemler bir veri deposuna aktarılıyor. Fakat Ethereum sistemi, üçüncü şahısların bu bilgilere erişmesine izin vermiyor.

Ayrıca; kripto para birimleri, cüzdanları, finansal uygulamalar, oyunlar ve çok daha fazlası Ethereum sistemi sayesinde üretilebilmektedir.

Kripto Para Birimi

Ethereum sisteminin çalışması için kripto para birimi oldukça önemlidir. Bir nevi bir yakıt gibi sistemi besler. Yaptığı çalışmalar ve kusursuz denilebilecek sistemi sayesinde ikincil en büyük kripto para birimidir. Altcoinlerin lideri olarak da adlandırılmaktadır. Hatta bazı kişiler Bitcoin’e rakip olabileceği veya yerini alabileceği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Kurucusu Vitalik Buterin de Ethereum’u Petrole benzetmiştir. İşlenebilmesi ve yakıt olarak kullanılması yönünden benzerlik kurmuştur.

Dünya çapında birçok borsa üzerinde listelenmektedir. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturduğu için borsalarda Ethereum olmamasına pek rastlanmaz. Satın almak veya satış yapmak için bu borsalardan birisine kaydolunur. Daha sonra istenilen işlem yapılabilir.

Ethereum Madenciliği ve Üretimi

Ethereum, madenciliği yapılan bir kripto para türüdür. Bitcoin gibi özel cihazlara ihtiyaç duyulmadan, yalnızca ekran kartı (GPU) ihtiyacı bulunmaktadır.

Üretim de Bitcoin’e benzer. Fakat, Bitcoin’den farklı olan birkaç nokta bulunmaktadır. Ethereum cüzdanı oluşturmak gerekmektedir. Daha sonra, gerekli programlar yüklenmeli ve bir havuza dahil olunmalıdır.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

A Custom Twitter Feed plugin is required to make this section working!

yükleme facebook yorum!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.