a

1 XRP Kaç Para Dolar? Güncel Fiyat $1.090

ripple XRP (XRP)

$1.090
-1.30% ( (24s))
İzle
Piyasa DeğeriHacimMevcut Tedarik
$50.66 B $4.06 B46.88 B XRP

1 Adet XRP Geçerli dolar fiyatı: $1.090 Toplam piyasa değeri: $50.66 B. Son 24 saat: -1.30% aşağı

RIPPLE NEDİR?

Ripple, 2012 yılında Jed McCaleb ve Chris Larsen tarafından kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Bu şirket tarafından üretilen teknoloji iki amaç üzerine çalışmaktadır: dijital bir ödeme ağı oluşturmak ve kripto para birimi olmak. Kripto para kısmında ortaya çıkan teknoloji üzerine XRP isimli kripto para birimi ortaya çıkmıştır.

Ripple şirketinin en büyük dayanağı blockchain teknolojisidir. Küresel çapta para transferi sağlamak için çalışmalar yapması ile şirket daha da ünlenmiştir. Hatta bir noktada kripto para biriminin önüne geçmiştir. Fakat, XRP’nin ortaya çıkması da şirket için önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Ripple, RippleNet ve XRP Arasındaki Farklar

Ripple, XRP ve RippleNet bazı kişiler tarafından aynı anlam için kullanılsa da kesinlikle farklı şeylerdir. Ripple, tüm olayların yönetildiği bir şirkettir. XRP ise Ripple şirketi tarafından çıkarılan bir kripto para birimidir. RippleNet ise bir ödeme platformudur. Ripple’ın teknolojileri RippleNet ile çalışmaktadır.

Ripple Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Ripple, küresel dijital ödeme ağı sistemi kurarken hızlı ve ucuz işlem gücü tasarlamayı planlamıştır. Aynı zamanda da diğer kripto para birimleri gibi değildir. Ripple’ı ve kripto para birimi XRP’yi diğerlerinden ayıran en önemli fark, geleneksel bankacılık sistemiyle de çalışabilecek olmasıdır. Kripto para birimlerine gelen düzenlemeler Ripple’ı kapsamaz. Çünkü bankacılık sistemiyle iç içe çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Diğer bir önemli konu da farklı türlerde varlıkların takas edilmesini sağlamaktadır.

Ripple ve Bankalar

Ripple, bankalar ve diğer finansal kurumlara kendi geliştirdiği teknolojisini satmaktadır. Şu anda dünya çapında en büyük 50 bankadan 15’i ile çalışma yürütmektedir. Türkiye’de ise Akbank ile iş birliği yapmıştır.

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Davası

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında eşi benzeri görülmemiş bir dava devam etmektedir. Bu dava kripto para birimleri tarihine geçebilecek niteliktedir. 2020 yılının sonlarına doğru ABD SEC, Ripple karşı menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir dava açtı. Bu dava tam olarak 8 yıl süren bir çalışma sonrasında açıldı. XRP fiyatı da etkilendi. Son dönemlerde mahkemenin kararı üzerine yatırımcıların da davada söz hakkı olduğu açıklandı. İki taraf birbiriyle uzlaşmadan çekişmeli ve tarihi bir dava devam ediyor.

XRP Kripto Para Birimi

XRP, Kraken ve Binance gibi dünya çapında meşhur kripto para borsalarında listelenmektedir. SEC davası açıldığı sırada birçok borsa listelemeden çıkartsa da son dönemlerde bu durum büyük ölçüde toparlandı. Satın alma ve satma işlemleri için bu borsalardan herhangi birine üye olunmalıdır. Daha sonra işlemler gerçekleşebilir.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

A Custom Twitter Feed plugin is required to make this section working!

yükleme facebook yorum!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.