a

Coin Yakmak Nedir?

Coin yakma işlemi, belirli bir miktardaki kripto parayı dolaşımdan kalıcı olarak çıkararak toplam arzı düşürme süreci olarak tanımlanmaktadır. Kripto para piyasasında sıklıkla duyulan “Coin Burn”, “Token Burn” ya da “Coin Yakma İşlemi”, bir kripto paranın fiyatını etkilemek için kripto para birimi projelerinin izlediği bir strateji olarak görülmektedir. Üst sıralarda yer alan kripto paraların (Bitcoin ve Ethereum gibi) token yakma programları olmasa da birçok güçlü altcoin ve küçük ölçekli tokenler coin yakma stratejisini uygulamaktadır. Temel olarak token yakma işleminde yatırımcı yakma talebinde bulunarak yakmak istediği coin miktarını belirtmektedir. Ardından yatırımcının cüzdanında yakılmak istenen miktarın var olup olmadığı teyit edilmektedir. Eğer yatırımcının yeterli coini yoksa yakma fonksiyonu gerçekleşmemektedir. Teyitin ardından belirtilen coin miktarı cüzdandan düşürülmektedir. Coinleri yakma işlemi başlatıldığında coinler kullanılamaz hale getirilmektedir.

Projeler, kripto para yakma işleminden fayda sağlarken, o coine sahip yatırımcılar da bu işlemden olumlu yönde yararlanmaktadır. Coin yakma işlemi yatırımcıları yatırıma teşvik etmek ve piyasadaki fiyatları dengede tutmak için uygulanabilmektedir. Yanan tokenler enflasyonun oluşmasını engelleyerek toplam arzın düşmesi ile deflasyon oluştururlar. Bu sonuç değeri sabit coinlerin sürdürülebilirliklerini sağlamakta ve yanan kripto paraların mevcut fiyatlarını arttırmaktadır.

Toplam arzı düşen kripto para birimleri, değeri aynı kaldığından birim fiyatında yükseliş yaşamaktadır. Örneğin, bir kripto para biriminin toplam değeri 1 milyon dolarken toplam arzı 1 milyon adet ise, 200 bin token yakıldığında toplam arz 800 bin tokene düşecektir. Coin yakma işleminin ardından token sayısı azalsa da, toplam değer aynı kalmaktadır. Bu durum kripto paraların fiyatlarında artışı yaratmaktadır. Yaşanan artış yatırımcıların ilgisini çekerek yatırıma yönlendirmekte ve daha büyük yükselişleri beraberinde getirmektedir. Bu neden yakma işlemi kripto para piyasasında büyük önem taşımaktadır.

Kripto para sektöründe Binance(BNB) başta olmak üzere TRON, TWT(Trust Wallet Token), VeChain ve EOS gibi birçok popüler kripto para belirli aralıklarla yakım işlemi gerçekleştirmektedir. Örneğin Binance, taahhüdün bir parçası olarak yaklaşık 100 milyon BNB’e ulaşmak için üç ayda bir token yakımı gerçekleştirmedir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
coinnet
coinnet
coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.