a

Coinbase, ABD ile Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı!

ABD  İç Güvenlik Departmanı, Coinbase'in analitik yazılımını kullanmak için Coinbase ile 1.36 milyon dolarlık anlaşma yaptı.

ABD  İç Güvenlik Departmanı, Coinbase’in analitik yazılımını kullanmak için Coinbase ile 1.36 milyon dolarlık anlaşma yaptı.

Anlaşma ile ABD İç Güvenlik Departmanı, Amerikan vatandaşlarının verilerini analiz etmek için Coinbase Analytics aracını kullanacak. Resmi belgelere göre , ABD İç Güvenlik Departmanı’nın sınır ötesi suç ve yasadışı göçe adanmış bir şubesi olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Şubesi(ICE), Coinbase Analytics yazılımı için Coinbase’e 1,36 milyon dolar lisans ücreti ödedi.

Anlaşmada kripto para borsası tarafından hangi bilgilerin analiz edileceği veya paylaşılacağı konusunda herhangi bir bilgi yer almadı. SAM.gov veri tabanından alınan veriler, borsanın ICE tarafından “gerekli hizmetleri makul bir şekilde sağlayabilecek tek satıcı olduğunu” ve ICE ile Coinbase  arasındaki ilişkinin hassas yapısı nedeniyle kamuya açık bilgilerin minimum düzeyde olacağını garanti ediyor.

Popüler kripto para borsası daha önce, Coinbase Analytics araçlarını lisanslamak için ABD Gizli Servisi ile bir anlaşma imzalamıştı. Sözleşme Mayıs 2024’e kadar sürecek ve 183.750 $ karşılığında Gizli Servis’e blockchain adli tıp araçlarını kullanma hakkı verecek. Coinbase’in analitik araçlarını kullanmakla ilgilenen diğer kurumlar arasında, Monero’yu anonimleştirmek için bir araç geliştirmek için Chainalysis’e 625.000 dolar ödeyen Uyuşturucu Uygulama İdaresi (DEA) ve Internal Revenue Service (IRS) yer alıyor. Borsa, ABD hükümetiyle yaptığı iş birliği nedeniyle geçmişte ağır eleştirilerin hedefi olmuştu. Yine de CEO Brian Armstrong, müşterilerinin verilerinin analitik aracından ayrı olarak ele alındığını, bu nedenle korkacak bir şey olmadığını savundu. Armstrong, sosyal medya hesabından anlaşmaya yönelik yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Coinbase Analytics hakkında pek çok asılsız makale gördüm. Bu makalelerde birçok varsayım var. Blok zinciri analitik yazılımı, esasen, blok zincirinde zaten mevcut olan, halka açık verileri derliyor. Blok zinciri analiz yazılımı için mevcut bir pazar var, bu yüzden onu bir avuç insana da satıyoruz.”

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.