CoinMarketCap Nedir?

coinmarketcap
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Kripto para sektörüne giriş yaptıysanız bilmeniz gereken en önemli sitelerden bir tanesi kesinlikle CoinMarketCap’tir. Sektör içerisinde de önemli bir yer tutar. Bu web sitesinde birçok kripto para biriminin anlık fiyat bilgisi, piyasa değeri ve daha birçok bilgi bulunmaktadır. Bir borsaya bakarız, kripto para biriminin o anki fiyatını belirleyemezsiniz. Az da olsa borsalar arasında fiyat farklılıkları bulunuyor. CoinMarketCap ise tüm borsalardan ortalama bir fiyat çıkartarak kullanıcılara sunmaktadır.

Bu web sitesi içerisinde 7.700’ün üzerinde kripto para birimine ait bilgi bulunmaktadır. Yani tam olarak adından da anlaşılacağı gibi bir market gibi işlev gösterir. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak kurulmuştur. 2020 yılının Nisan ayında Binance Capital Mgmt tarafından satın alınmıştır.

CoinMarketCap’te Hangi Bilgiler Bulunur?

Bu web sitesi içerisinde kripto para birimleri hakkında birçok spesifik bilgi bulunmaktadır. Anlık olarak fiyat bilgisi gösterilmektedir. Bunun dışında piyasa değeri, seyreltilmiş piyasa değeri, arz, hacim gibi bilgiler de anlık olarak gösterilmektedir.

coinmarketcap, CoinMarketCap Nedir?

Herhangi bir kripto para birimine tıkladığınızda yukarıdaki gibi bilgiler görülecektir. Ekranın sol tarafında kripto para birimi ile alakalı bir grafik gösterilir. Bu grafik 1 günlük, 7 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 1 yıllık, yılbaşından bu yana ve genel grafik şeklinde ayarlanabilir.

Ekranın sağ tarafında ise fiyat istatistikleri görülmektedir. Uzun bir liste alan bu istatistiklerde ATH noktası ve şimdiye kadarki en düşük fiyatlar da dahil olmak üzere pek çok bilgi içermektedir.

coinmarketcap, CoinMarketCap Nedir?

Yukarıda verilen resim ise CoinMarketCap sitesini ziyaret ettiğinizde sizi karşılayacak olan sayfadır. Bu liste 7.700’e yakın kripto para birimine kadar uzamaktadır. Bu sıralamada para birimlerinin başarısını yansıtmak için önemlidir. Bitcoin birinci sırada yerini sağlamlaştırmış, Ethereum da ikinci sırada yerini almıştır. Bu iki kripto para biriminin haricindeki yerler çok daha sık bir şekilde değişmektedir.

CoinMarketCap Ne İşe Yarar?

CoinMarketCap’in kullanım amacı, kripto para birimlerini kıyaslamak ve daha doğru yatırımlar yapmaktır. Birçok kripto para biriminin zaman içerisindeki değişen istatistiklerini gözlemleyerek fiyat hakkında tahminler yapabilirsiniz. Yatırım aracınızın başarısını ve izlediği yolu daha iyi takip edebilirsiniz.

CoinMarketCap web sitesine ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998