a
coinnet

Decentralized Finance ifadesinin kısaltması olarak kullanılan DeFi, merkeziyetsiz finans sistemi olarak çevrilmektedir. DeFi, hiçbir otoriteye ya da merkeze bağlı kalmadan blockchain üzerine inşa edilen finansal uygulamalar ekosistemini ifade etmektedir. Merkeziyetsiz finans sisteminin bileşenleri arasında blockchain üzerine kurulmuş protokoller, dijital varlıklar, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler bulunmaktadır.

Merkeziyetsiz finans, herkesin kullanımına imkan tanıyan, merkezi bir otorite olmadan faaliyet gösteren açık kaynaklı ve şeffaf bir finans ekosistemi  yaratmaktadır. Kullanıcılar varlıklarının kontrolünü kendileri sağlamakta ve sistemde kullanıcılar arası (P2P) merkeziyetsiz appler aracılığıyla (dApp) iletişim kurmaktadır. Merkeziyetsiz finans, inşa edildiği modüler altyapısı ile herkes için finansal hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında yenilikçi yapısı ile DeFi, Blockchain üzerinde birlikte çalışabilen yeni finansal piyasalar, ürünler ve hizmetler üretme potansiyeline sahiptir.

Geleneksel finans sistemi, aracı kurumlar ile çalışarak mahkemelerin hakemlik etmesine dayanmaktadır. Merkeziyetsiz finans uygulamaları, aracı ve hakeme ihtiyaç duymadan finansal sistemleri gerçekleştirmektedir. Olası problemlerin çözümü için belirlediği kod ile kullanıcıların kontrolü elinde tutmasına imkan vermektedir. Bu yapısı ile finansal hizmet alımında masrafları düşüren DeFi, süreç esnasında yaşanacak sıkıntıları da azaltmaktadır. Merkeziyetsiz finans ekosisteminin Blockchain altyapısı  verilerin binlerce node arasında dağıtılmasını sağlayarak hizmetlerin engellenmesini zorlaştırmakta ve işlemleri güvenli hale getirmektedir. Geleneksel finans sisteminde aracıların kar oranı sebebiyle masrafları artan finansal işlemler, DeFi sistemi ile yaygınlaşmaktadır. Düşük maliyet, ulaşılabilirlik ve kolaylık ile DeFi finansal hizmetleri herkes için mümkün kılmaktadır.

DeFi ekosistemi ile açık ve merkeziyetsiz borç alıp verme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Blockchain altyapısı ile bu süreç ucuz, hızlı, güvenli ve kolay yapılabilmektedir. Merkeziyetsiz finans sistemi aynı zamanda parasal bankacılık işlemlerine de imkan sağlamaktadır. Stabilcoinlerin çıkarılması, mortgage ve sigorta bu işlemlerin arasında sayılabilmektedir. DeFi sisteminin öne çıkan uygulamalrından biri merkeziyetsiz borsalardır (DEX’ler). Bu uygulamalar kullanıcılar için fonları transfer edebildikleri, dijital varlıkları alıp satabildikleri bir alan oluşturmaktadır. Dijital varlıklar ile işlemler akıllı sözleşmeler aracılığıyla doğrudan yapılmaktadır.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.