a
coinnet

El Salvador Halkı Bitcoin’i İstemediğini Bir Kez Daha Gösterdi!

Orta Amerika Üniversitesi (TDM) tarafından ağustos ayında yapılan bir anketin sonuçları açıklandı. Bu ankete göre El Salvador halkı ülkenin resmi para birimini Bitcoin'e çevirmeyi istemiyorlar. Daha önce de benzer şekillerde yapılan ankette halkın Bitcoin'i kabullenmede zorluklar yaşayacağı görülmüştü.

Orta Amerika Üniversitesi (TDM) tarafından ağustos ayında yapılan bir anketin sonuçları açıklandı. Bu ankete göre El Salvador halkı ülkenin resmi para birimini Bitcoin’e çevirmeyi istemiyorlar. Daha önce de benzer şekillerde yapılan ankette halkın Bitcoin’i kabullenmede zorluklar yaşayacağı görülmüştü.

Ankete katılan 1281 kişinin %67.9’u Bitcoin ülkede yasal para birimi olması fikrine katılmadıklarını söyledi. Ankete katılan her üç kişiden biri ise Bitcoin’e diğerlerine nazaran daha sıcak bakıyor. %32’ye tekamül eden bu kişiler de tam anlamıyla Bitcoin’i istedikleri söylenemez. Anket sonuçlarını değerlendiren üniversite dekanı ise şu açıklamalarda bulundu.

“Bitcoin’in yasal ihale olarak bu geniş reddine ek olarak, bu ankette görebildiğimiz şey, ilk kez nüfus ve Yasama Meclisi ve cumhurbaşkanı tarafından alınan kararlar arasında önemli bir anlaşmazlık bulduk”

Andreu Oliva

El Salvador halkının Bitcoin kullanımının olası olumsuz etkileri karşısında birçok kişinin endişeye kapıldığı yorumu yapıldı. El Salvador’un Bitcoin benimsenmesiyle ilgili ne düşündüğü hakkında sık sık anket yapılıyor. Yazın başlarında Francisco Gavidia Üniversitesi’ndeki (UFG) Vatandaş Çalışmaları Merkezi (CEC) tarafından yaptırılan bir araştırma sonucunda halkın dörtte üçü Bitcoin’i istemiyorum seçeneğini işaretlemişti. Yalnızca %13’lük bir kısım bunu akıllıca bulduğunu söyledi.

El Salvador 7 Eylül tarihinde resmen Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmaya başlayacak. Devlet daireleri de dahil olmak üzere ülkenin her yerinde Bitcoin ile ödeme yapılabilecek. Ancak IMF bu durumu desteklemiyor.

Bitcoin gibi özel olarak çıkarılan kripto varlıkları önemli risklerle birlikte gelir. Onları ulusal bir para birimine eşdeğer kılmak, tavsiye edilmemektedir.

IMF

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.