a

El Salvador’dan Yabancı Yatırımcılar İçin Bitcoin Kararı!

El Salvador, Bitcoin hamlesi sonrası yatırımcıları çekmek için çeşitli kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Salvador hükümeti son olarak yabancı yatırımcıların Bitcoin kazançları üzerindeki vergilerden muaf tutulacağını duyurdu.

El Salvador, Bitcoin hamlesi sonrası yatırımcıları çekmek için çeşitli kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Salvador hükümeti son olarak yabancı yatırımcıların Bitcoin kazançları üzerindeki vergilerden muaf tutulacağını duyurdu.

AFP’ye konuşan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Hukuk Danışmanı Javier Argueta, “Bir kişinin Bitcoin’de yatırımı varsa ve yüksek karlar elde ediyorsa, vergiden muaf olacak. Bu muafiyet yabancı yatırımı teşvik etmek için yapılıyor.” ifadelerini kullandı. Argueta ayrıca ülkenin uyum önlemlerini uygulamak için uluslararası kuruluşlarla birlikte çalıştığını da vurguladı. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi küresel finansal düzenleyiciler, izlenebilirliği ve yasadışı finansal faaliyetlerin önlenmesi gibi temel endişeler sebebiyle hala mesafeli duruyor. El Salvador’da yasanın hayata geçirilişinin ilk günlerinde olunmasına rağmen, Bitcoin’in yasal para birimi olarak onaylanmasının ülke için sorunlar yarattığı düşünülüyor. Yasaya muhalefet partisinden dünyanın dört bir yanındaki küresel kuruluşlara kadar her taraftan eleştiriler mevcut. Eleştirmenler, oynaklığın bir numaralı endişe olduğu bir dizi sorunu sıralarken, bazı siyasiler oynaklığın maaş ödemelerini etkileyebileceğini söylüyor. Ancak hükümet, Bitcoin hamlesinden geri adım atmayı düşünmüyor.

El Salvador’un resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo, 7 Eylül’de piyasaya sürülmüştü. Uygulamanın teşvik edilmesi için kullanıcılara 30 dolarlık Bitcoin teklif edildi. Hükümet, değişime hazırlanmak için 400 BTC satın aldı. Bitcoin hamlesiyle dünyada bir ilke adım atan El Salvador’da orta ve uzun vadede değişimin nasıl olacağı ilerleyen günlerde görülecek. Kripto paraların kırmızıya boyandığı son haftada %13,53 değer kaybeden BTC, haberin yayımlandığı sırada 44,564 dolardan işlem görüyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.