a

44 Ülke, Kripto Paralar İçin El Salvador’da Buluşuyor

Dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olduktan sekiz ay sonra El Salvador, 44 ülkeyi kripto para biriminin “yayımını ve faydalarını” tartışmaya davet etti.

Orta Amerika ülkesi, tartışma konuları arasında finansal kapsayıcılık ve dijital ekonomi ile Afrika, Asya ve Latin Amerika’dan temsilcilere ev sahipliği yapıyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele , Twitter’da katılımcıların tam listesini paylaşarak , Afrika’nın en büyük iki ekonomisini oluşturan hem Mısır hem de Nijerya merkez bankalarının orada olacağını bildirdi.

Başkan Bukele Pazar akşamı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yarın 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi (44 ülke), finansal kapsayıcılık, dijital ekonomi, merkeziyetsiz bankacılık, Bitcoin sunumu ve ülkemizdeki faydalarını görüşmek üzere El Salvador’da bir araya gelecek” dedi.

El Salvador’un Bitcoin’i benimseme kararı, hiper enflasyonla mücadele etmek ve ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmak için geldi.

Ülke ayrıca, mevcut piyasa oranlarında yaklaşık 70 milyon dolar değerinde olan toplam 2,301 BTC rezervi ile bilançosuna Bitcoin ekledi.

Yakın tarihli bir fiyat düşüşü, El Salvador’un kripto varlıklarının dolar karşısında yaklaşık yüzde 28 oranında değer kaybettiği anlamına geliyor. Ancak 500 BTC’lik en büyük satın alma, Bitcoin mevcut fiyatındayken Başkan Bukele’nin “düşmüşken satın almasından” sonra geldi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), diğer ülkeleri El Salvador’un liderliğini takip etmeleri konusunda uyardı. Bitcoin’in “finansal ve piyasa bütünlüğü, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerdiğini” iddia etti.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.