CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Elon Musk Taklidi İle Kripto Dolandırıcılığı

elon, Elon Musk Taklidi İle Kripto Dolandırıcılığı

Tesla CEO’su Elon Musk’ı takilt eden Twitter hesaplarının sayısının son dönemlerde oldukça arttığı ifade ediliyor.

Bugün yayınlanan Bleeping Computer’ın güvenlik raporuna göre, Elon Musk’ı taklit ederek dolandırıcılık yapan Twitter hesaplarında büyük artış söz konusu. Bu yöntemle Bitcoin’de 580 bin dolarlık dolandırıcılık yapıldığı ifade ediliyor.

Raporda, dolandırıcıların, Twitter’da karakteristik bir mavi onay işareti ile işaretlenmiş ve etkili kullanıcılara verilen “doğrulanmış” profiller kullanılarak kötü niyetli eylemlerini çoğalttıkları tespit edildi.

Musk, bu tip dolandırıcılar tarafından sıklıkla taklit ediliyor. Bu hesaplardan yayınlanan tweetlerde, insanlar kripto para hediyesi vaadiyle kandırılıyorlar. Bazı hesaplar da Gemini’nin kurucu ortakları Winklevoss kardeşlerin sözde hesaplarını kullanarak bu tip dolandırıcılık yöntemlerine başvurdular.

Elon Musk Taklidi İle Vurgun

Dolandırıcıların yöntemi aslında her zamanki gibi. Bu profillerden bir web sayfasına insanlar yönlendiriliyor. Bu sayfada, kendilerine verilen BTC’nin iki katının kullanıcılara geri gönderileceği ifade ediliyor. Böylelikle buna kanan kullanıcılar, ellerindeki BTC’yi gönderiyorlar. Tabi karşılığında hiçbir şey alamayacaklarını bilmeden.

Raporda, dolandırıcıların adreste “misk” yazan özel cüzdan adreslerini bile kullandıkları belirtildi.

Bu arada, bu tür dolandırıcılıklar da Musk ile sınırlı değildir. Çeşitli ünlüler, etkileyiciler, büyük isim hesapları ya da büyük bir takipçiye sahip olan hemen hemen herkes, bu tür dolandırıcılıkların isimlerini kullanarak ya da bu tür “doğrulanmış” takipçilerle çoğaldığını görüyor.

Twitter, geçen yıl yaptığı açıklamada, bu tür dolandırıcılıkların artan tehdidine karşı koymak için yeni güvenlik önlemleri getireceğini söyledi. Ama şimdiye kadar, bilgisayar korsanlarının bir üstünlüğü var gibi görünüyor.

Dolandırıcılıklar Artıyor

Dolandırıcılık ve hack işlemlerinin arttığını belirtmekte fayda var. Özellikle kripto para sektörünün oldukça değerlendiğini ve revaçta olduğunu düşündüğümüzde, bunun nedenleri çok daha kolay bir biçimde anlaşılabiliyor. Elon Musk taklidi buna önemli bir örnek.

Dolandırıcılık ve hack işlemlerine karşı çeşitli önlemler alınmış olsa da, bu tip sıkıntıların devam ettiğini maalesef görüyoruz. Ana akım borsalarda bu durumlar eskiye nazaran daha az yaşanıyor. Ancak DeFi platformunun sıklıkla saldırıya uğradığını görebiliyoruz. Bu nedenle kripto para kullanıcılarının çok daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Aksi takdirde fonlarınızı kaybedebilirsiniz.

Kaynak: decrypt

Benzer Yazılar

15 Yaşındaki Hacker, CEO’dan 24 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

Doğan Şahin

Satoshi Nakamoto: “Bitcoin Artık PayPal Kadar Değerli”

Doğan Şahin

Ethereum Yatırımcıları Bir Saatte Kripto Borsalarından 659.000 ETH Çekti

Hilal DERİN

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku