a

ETH Madenciliği İçin Havaalanı Bilgisayarları Kullanıldı!

İddiaya göre bir İtalyan havaalanı çalışanı, Ethereum (ETH) madenciliği yapmak için işyerindeki bilgisayar sistemlerinden yararlandı.

İtalyan medya kuruluşu Rai News’ten gelen habere göre, İtalya’nın Lamezia Terme kentinde bulunan bir havalimanında çalışan personelin havaalanının bilgisayar sistemlerine kötü amaçlı madencilik yazılımı kurduğu iddia edildi. . Çalışanın, bu süreçte havaalanının arka uç sistemlerinden yararlanarak sahada birden fazla ETH için madencilik teçhizatı kurduğu söyleniyor. Yetkililer suçluyu güvenlik kamerası görüntüleriyle yakaladılar.

Teknik hizmet sağlayıcısı olan Sacal Global Solutions, İtalya’nın Calabria bölgesindeki havalimanları için teknik çerçeveyi denetledi. 41 yaşındaki havaalanı çalışanının, kötü amaçlı madencilik yazılımını yüklemek için Sacal’ın sistemlerine girdiğine inanılıyor. Çalışanın bu eylemi, havaalanının arka uç bilgisayar sistemlerini de riske attığının altı çizildi.

Araştırmacılar, havalimanı yetkililerinin işbirliğiyle, merkez içindeki BT ağının bölümlerini analiz ederek, iki farklı teknik odada, harici internete bağlı gerçek bir ‘madencilik çiftliğinin’ varlığını keşfettiler. Haberin devamında havaalanında çalışan personelin, havaalanı hizmetlerinin yönetimine adanmış sistemler aracılığıyla ağ bağlantısı kurduğu belirtildi. Bu sistemi de havalimanının elektrik tedarikiyle çalıştırıyordu.

Kripto madenciliği için kötü amaçlı yazılım kurma girişimi yeni bir olay değil. Ocak 2018’deki son kripto boğa piyasasının zirvesine yakın bir zamanda, bu tür kötü amaçlı yazılımların dünya şirketlerinin% 55’ini rahatsız tehdit ettiği bildirildi.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin elde etmenin üç yolu mevcuttur. Bunlardan bir tanesi borsadan satın almak, bir diğeri bitcoin ile ödeme almaktır. Sonuncusu ise bitcoin madenciliği yaparak bitcoine sahip olmaktır.

Bitcoin madenciliği kısaca kripto para ile gerçekleşen işlemleri blockchain isimli kayıt defterine ekleme işlemidir. Bu kayıtlar gerçekleştirilirken, işlemci gücüne ihtiyaç vardır. Standardın çok çok üstünde bilgisayarlar madencilik için kullanılabilir.

Bitcoin madenciliği için son derece geç. Zira artık çok üst düzey bilgisayarlarda dahi btc elde etmek imkansıza yakın hale geldi. Çin ve ABD gibi ülkeler, BTC elde edebilmek için BTC çiftlikleri kurdular. Bunun için normalin çok üstünde bir elektrik harcandığının altını çizmemiz gerek.

Kaynak: Cointelegraph

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.