a

ETH Madencilik Havuzu SparkPool Tüm Faaliyetlerini Durduruyor

Çin merkezli en büyük Ethereum (ETH) madencilik havuzlarından biri olan SparkPool yerel ve uluslararası alanda hizmetlerini sonlandırma kararı aldı. Çin’in kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etmesinin ardından Huobi dahil olmak üzere birçok yabancı kripto borsası Çinli müşterilerine hizmetleri sonlandırmıştı

Çin merkezli en büyük Ethereum (ETH) madencilik havuzlarından biri olan SparkPool yerel ve uluslararası alanda hizmetlerini sonlandırma kararı aldı. Çin’in kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etmesinin ardından Huobi dahil olmak üzere birçok yabancı kripto borsası Çinli müşterilerine hizmetleri sonlandırmıştı.

Kararın Çin’deki yasal gerekliliklere dayandığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 “SparkPool, 24 Eylül 2021’de Çin’de yeni kullanıcılara hizmet vermeyi durdurmuştu. Kullanıcılarımızın varlıklarının güvenliğinin sağlanması amacıyla, yurtiçinde veya yurtdışında mevcut kullanıcılar için tüm SparkPool hizmetleri ve operasyonlarının 30 Eylül 2021 saat 20:00’de tamamen kapatılması planlanmıştır. “

Ethereum hash rate’i, Çin’in madencilik ve diğer faaliyetler üzerindeki yoğun baskısının bir sonucu olarak 24 saat içinde %8’den fazla düştü. En büyük 2. Ethereum (ETH) havuzunun yanı sıra, bir başka popüler kripto madenciliği havuzu olan F2Pool da benzer bir karar aldı. Şirket, sitesinin girişinde şunları kaydetti:

“F2Pool Çin’e hizmet vermeyecek. F2Pool, belirli alanlarda hizmetleri kısıtlama veya iptal etme hakkını tek taraflı olarak saklı tutar. F2Pool bu hesapları dondurabilir veya sonlandırabilir.”

Çin’in giderek artan baskıları sonucu birçok büyük şirket, madencilik faaliyelerini Çin dışına taşımış, ikinci el cihazların piyasaya girmesiyle fiyatlarda da ciddi düşüşler kaydedilmişti. Son olarak Çin Merkez Bankası’nın kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etmesinin ardından, kripto borsası Huobi, yeni Çinli yatırımcıları kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Ülkenin sert yaptırım kararlarının ardından birçok şirketin Çin’de faaliyetlerini durdurması bekleniyor.

SparkPool’un faaliyetlerini durdurması sonrası Ethereum’un (ETH) nasıl etkileneceği ilerleyen günlerde görülecek.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.