a

Ethereum nedir?

Blockchain teknolojisinde dağıtılmış bir defter üzerinde uygulamalar oluşturmak ve kullanmak için merkezi olmayan bir platformdur. Ethereum Nedir Kılavuzumuzda daha fazla bilgi edinin. Burada, “Yeni başlayanlar için Ethereum nedir”, “Ethereum nedir ve nasıl çalışır” ve “Ethereum ile çalışmaya başlamak” gibi en yaygın İnternet aramalarına cevap vermeye çalışacağız.

Ethereum nasıl çalışır?

Basitçe, “dünya bilgisayarı” olarak da adlandırılır, çünkü Ethereum platformu ağına bağlı tüm bilgisayarların bilgi işlem gücünü kullanır. Bilgiler her bilgisayarda veya “düğümlerde” saklanır, yani geleneksel bir veritabanından farklı olarak herhangi bir kimse tarafından kontrol edilmez ve merkezi yoktur. Ağa bağlanabilen bu tür bilgisayarların sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Ethereum tarihi!

Programcılar Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson tarafından geliştirildi ve 2015 yılında başlatıldı. Proje, kendi kripto para birimi – eter düzenlenerek finanse edildi. Bu madalyonun piyasa değeri (diğer adıyla “ethereum”) Aralık 2017 itibarıyla 70 milyar doları aşmıştı ve bu da onu en iyi kripto para birimlerinden biri haline getirdi.

 

Ethereum platformu, üçüncü bir tarafça kontrol edilemeyen, veri depolayan, varlıkları aktaran vb. Ademi merkeziyetçi uygulamalarını veya “dapps” oluşturulmasını destekler. Kesinti sürelerine, sansüre ve sahtekarlığa karşı dayanıklıdırlar. Bu uygulamalar bilgisayar kodları olan “akıllı sözleşmeler” tarafından yürütülmektedir.

 

Örneğin, Ethereum hakkında bilmeniz gereken temel gerçekler, bir projeyi satmak ve başlatmak için kendi kripto para birimini oluşturmanın yararlı olması nedeniyle Başlangıç Para Teklifi projeleri için sıklıkla kullanılmasıdır. Ethereum üzerinde halihazırda oluşturulmuş diğer uygulamalar arasında oylama sistemleri, emlak kitle fonlaması, piyangolar, oyun, sosyal ağ, borç verme, para transferleri ve daha fazlası bulunmaktadır. Gelecekteki projeler Nesnelerin İnterneti, tahmin pazarları, enerji transferi işi vb… Bununla birlikte, bu durum Ethereum hakkında bilmeniz gereken her şey olmayabilir, ancak konuyla ilgili size yardımcı olabilecek birçok kitaplardan yararlanılabilir.

 

Teknoloji hala genç ve dinamik, sürekli yeni gelişmeler ve iyileştirmeler hayatımıza giriyor. Bu arada, NEM gibi diğer platformlar da aynı alana girdi ve blok zincirlerinde uygulama oluşturmak için kendi çözümlerini sunuyor. Mart 2017’de Enterprise Ethereum Alliance kuruldu. Fortune 500’den dünyanın en büyük şirketlerinin bir listesi girişimleri, akademisyenleri ve teknoloji satıcılarını Ethereum konu uzmanlarıyla birleştirdi. İttifak’ın amaçları iş ve ticaret dostu Ethereum çözümleridir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.