a

Market değeri  bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH) fiyatı bugün 2020’nin en yüksek seviyesini kırarak 486 dolara ulaştı. Böylece kripto para birimi 24 saatlik en düşük seviye olan 419 dolardan %16  artış sergilemiş oldu.

 

Ethereum 13 Mart’ta 100 doların altını gördükten sonra bir artış ivmesi yakaladı ve o günden bu güne de bir ralli içinde yer aldığı söylenebilir. Mart ayından itibaren 4 kattan fazla artış gösteren ETH’un son 30 günde %18’in üzerinde ve geçen yıla kıyasla yaklaşık olarak %167 artış gösterdiği görülüyor.

 

EToro’da kripto varlık analisti olan Simon Peters ETH yükselişi ile ilgili yaptığı açıklamalarda DeFi’ye değindi ve herkes gibi ETH’daki artışın DeFi token’ları kaynaklı olduğunu dile getirdi. Buna ek olarak Peters, Ethereum’daki gas fee’ler ve işlem maliyetleri arasında şu anki fiyatın gayet pozitif olduğunu da belirtti.

 

Peters’ın da belirttiği gibi ETH ağına olan talebin artması ile işlem ücretlerinde çok yüksek rakamlar görüldü ve hatta tüm zamanların rekorları kırıldı. Ortaya çıkan son verilere göre işlem ücretleri son bir ayda %400 ve 1 Haziran’dan bugüne %700 oranında artış gösterdi. Sonuç olarak, ortalama Ethereum işlem ücreti şu anda 6 doların üzerinde yer alıyor. Ancak bu rakam yılın başında 0,08 dolardı.

 

Yılın başından bu yana DeFi ekosisteminin büyümesi ile birlikte ETH ağının da rekor üstüne rekor kırdığına şahit olduk. Yazının yayına hazırlandığı sırada 471,79 dolardan işlem gören ETH bugün CoinMarketCap verilerine göre 473 dolar bandına kadar yükseldi.

 

DeFi ekosistemi günden güne büyürken dün ortaya çıkan yETH haberlerinin Ethereum fiyatını yükselteceği birçok isim tarafından dile getirilmişti. Dolayısıyla bugün yaşanan artışın, yearn.finance’in yETH ürününü piyasaya sürmesi sebebiyle yaşandığı ifade ediliyor. Bu yeni ürünün Ethereum mevduatları için en yüksek getirili merkezsiz finans protokolünü veya stratejisini otomatik olarak bulacağı ifade ediliyor.

 

Bunların yanında analistlerin her zaman uyardığı gibi büyük çıkış yapan kriptolarda geri çekilmelerin görülebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ancak yapılan açıklamalara bakılırsa Ethereum’un artışı bir süre daha devam edecek.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.