EXMO Hackerları Poloniex Borsasını Kullanarak 4 Milyon Dolar Kazandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Exmo Kripto Para Borsası, askıya aldığı  para yatırma ve çekme işlemlerine 25-26 Aralık’ta geçici olarak devam etme kararı aldı.

exmo exchange hack, EXMO Hackerları Poloniex Borsasını Kullanarak 4 Milyon Dolar Kazandı

Yakın zamanda hacklenen kripto para borsası, EXMO, saldırganların Poloniex borsasını kullanarak kripto varlıkları nakde çevirmesi nedeniyle çalınan fonların büyük bir kısmını kurtaramadı.

Bilgisayar korsanları, saldırıya uğrayan İngiliz borsası Exmo saldırıyı duyurmadan saatler önce Poloniex borsasını kullanarak paralarını taşıdı.

Poloniex Borsası; “Exmo ekibinden bilgileri aldıktan sonra, iki hesabı hızla belirledik ve dondurduk, dedi.” Poloniex sözcüsü;  “Maalesef Exmo ile iletişime geçmeden saatler önce tüm etkilenen varlıklar geri çekilmişti ”, açıklamasını yaptı.

Bitcoin Rallisi Ortasında Hack

EXMO, geçen Pazartesi sabahı sıcak cüzdanlarından birkaç dijital para biriminde şüpheli para çekme işlemlerini fark etti. Bu kripto varlıklar BTC, XRP, XEX, ESDT, ETC ve ETH olarak belirlendi. Hacklenmiş dijital para birimlerinin, borsanın toplam varlıklarının yüzde 5’i olan 10,5 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Borsa şimdi, bilgisayar korsanlarının Poloniex aracılığıyla çalınan fonlardan 4 milyon dolara kadar para aktardığını ve nakde çevirdiklerini söylüyor. Açıklanan rapora göre, XRP’de 1 milyon dolar ve ZEC’de 2.8 milyon dolar çekildi.

Exmo Yöneticilerinin İddiası

EXMO yöneticileri ayrıca Poloniex KYC (Know Your Customer) ve AML (Kara Paranın Aklanması) politikalarında zafiyet olduğunu iddia etti.

Bu iddia üzerine Poloniex sözcüsü, “KYC ve AML politikalarımızla ilgili olarak Poloniex, olası kara para aklama ve mali suçları izlemek, tespit etmek, önlemek ve bildirmek için sıkı prosedürlere bağlı kalıyor”, açıklamasında bulundu.

Poloniex sözcüsü; “Tanımlama, doğrulama, OFAC, yaptırımlar ve işlem takibi yapmak için Jumio, EVS ve Elliptic’in endüstri lideri yazılımlarından yararlanıyoruz. Etkilenen hesaplar 4 haftadan daha uzun bir süre önce oluşturuldu ve yukarıda belirtilen yazılım ve standartlar kullanılarak tamamen doğrulandı.”, dedi.

Exmo Ticaret İşlemlerini Geçici Olarak Açıyor

Bu arada, saldırıya uğramış borsa, 25-26 Aralık’ta geçici olarak para çekme ve para yatırma işlemlerine devam edecek.

Exmo Borsası, “21 Aralık’tan sonra ve hesaplarınızdaki para yatırma cüzdanlarının adreslerini güncelleme tarihine kadar yapılan tüm kullanıcı para yatırma işlemleri hesabınıza yatırılacaktır. Para yatırma cüzdanlarının adreslerini güncelledikten sonra, depozitolar artık eski adreslere yatırılmayacaktır!” açıklaması yaparak tüm zararların karşılanacağını yineledi.

#exmo #poloniex #exchange #hack

Kaynak: FinanceMagnates

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998