a

FED Başkanı: Dijital ABD Para Birimi Olsaydı, Kriptolara İhtiyaç Olmazdı!

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi tarafından düzenlenen bir kongre oturumunda kripto yatırımcılarını da ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında kripto para birimleri, stable coinler, dijital dolar gibi konu başlıklarını irdeledi.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi tarafından düzenlenen bir kongre oturumunda kripto yatırımcılarını da ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında kripto para birimleri, stable coinler, dijital dolar gibi konu başlıklarını irdeledi. Katılımcılardan gelen ABD dijital para konusu için de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Konuşması esnasında Massachusetts temsilcisi Stephen Lynch başkana kritik bir soru yöneltti. FED tarafından gelebilecek hızlı bir dijital para eyleminin piyasaları sakinleştirip sakinleştirmeyeceğini sordu. Bunun üzerine ABD dijital para birimi yani dijital doların var olmasının, ödeme yöntemi olarak kullanılan kripto para birimleri ve stable coinleri nasıl etkileyeceğini de ekledi. Dijital dolar, bu varlıklara bir alternatif olacak mı sorusunu ise FED başkanı yanıtladı.

Özellikle, dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, stablecoin’lere ve kripto para birimlerine ihtiyacınız olmazdı. Bence bu onun lehine olan güçlü argümanlardan biri.

Jerome Powell

Jerome Powell verdiği bu kritik cevap haricinde başka önemli açıklamalar da yaptı. Yöneltilen farklı bir konu da stablecoin’leri ele alıyordu. Stablecoin’lerin para piyasası fonlarına ve banka mevduatlarına çok benzediğini ancak tüm bunların “düzenlenmemiş hali” olduğunun altını çizdi.

“Bu ülkede, halkın parası oldukça güvende olduğu varsayılan bir varlıkta tutulmaktadır. Örneğin banka mevduatları veya para piyasası fonları konusunda oldukça güçlü bir düzenleyici çerçeveye sahibiz. Stabilcoinler için bu gerçek mevcut değil.”

Jerome Powell

Son olarak da ABD dijital para birimleri için önemli bir açıklama yaparak konuşmasını tamamladı.

Gerçekten iyi bir rakip yok. Rezerv para birimi olmak için ihtiyacınız olan her şey, Amerika Birleşik Devletleri’nde var…

Jerome Powell

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.