CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Finlandiya 75 Milyon Dolar Değerindeki BTC’yi Satıyor

Finlandiya, Finlandiya 75 Milyon Dolar Değerindeki BTC’yi Satıyor

Finlandiya 75 milyon dolar değerinde ele geçirilmiş olan Bitcoin’i satışa sunmaya karar verdi. Üzerine yıllarda düşünülmüştü.

Yaklaşık 2 bin BTC, plansız gerçekleşen bir tutma süresinin ardından satılacak. Finlandiya Gümrük İdaresi bunları şimdi satmaya karar verdi. Yerel yetkililer, 2016’daki Darknet uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmalarından sonra çoğunu ele geçirdi, ancak o zamandan beri değerleri yaklaşık 100 kat arttı.

Finlandiya Doğru Zamanda Satıyor

Finlandiya Gümrük Müdürlüğü, çoğu yetkililerin uyuşturucu kaçakçılığı cezai soruşturmalar sırasında ele geçirdiği 1.981 bitcoin satmayı planlıyor. Yakın tarihli bir habere göre, ele geçirilen BTC’nin (1.666) çoğu, 2016 yılında tutuklanan bir Darknet operatörüyle bağlantılı olan Douppikauppa davasından kaynaklanıyor.

Bitcoinlerin hatırı sayılır bir kısmını ele geçirdikten sonra Fin yetkilileri, BTC’leri yok etmek veya satmak konusunda kararsız kalmışlardı. Ancak ellerinde tutmaya karar verdiler. Beş senedir elde bulunan bu BTC’ler şimdi büyük kar ettirecek gibi görünüyor.

2016 yılında el konulduklarında değerleri 700.000 Euro’dan daha azdı. Bitcoin’in son fiyatı göz önüne alındığında, ele geçirilen kripto varlıklarının değeri 75 milyon doların üzerinde bir yerde.

Satmak Ya Da Satmamak

2018 yılında Finlandiya yetkilileri, toplanan kripto paralar ile ilgili ne yapacaklarını düşünüyorlardı. Daha sonra müzayede yapılmasına karar veirldi. Ancak ubat 2020’de, kurumun finans direktörü Pekka Pylkkanen, satılırsa BTC’nin başka yasadışı faaliyetlerle sonuçlanacağından korktuğu için hala belirsizlik vardı.

Pylkkanen’e göre, alıcılar nadiren iyi niyetlerle bu BTC’yi satın alıyorlar. Genellikle kara para aklamak için kullanılıyor.

Dijital fonların satıldığı takdirde ceza piyasasında yeniden kullanılması riski hala mümkün olsa da, yetkililer artık varlıkları gümrük mevzuatına göre satmaktan başka çareleri olmadığına karar verdiler. Bunun ana nedeni, Devlet Sayıştayının el konulan herhangi bir mülkün satılması gerektiğini daha önce belirtmiş olmasıdır.

Gümrük Kanunu adına, onları başka bir devlet kurumuna veya başka bir tarafa devretme ve onları imha etme seçeneğimiz vardı. Satış dışındaki alternatiflerin gerçekçi olmadığı sonucuna vardık

Raporda, nihai Bitcoin satışından sonra, Finlandiya gümrüklerinin parayı ülkenin Maliye Bakanlığına transfer etmesi gerektiği belirtildi. Gümrük, Bitcoin’leri müzayedeye çıkaramadığından, planlanan el koyma emri henüz kesinleşmiş değil. Kesin karar şu anda en az 1.889 bitcoin hakkındadır. Kesin rakam, geçen yılın Gümrük mali tabloları incelendikten sonra belirlenecek ve yakında tamamlanıp duyurulacağı bildiriliyor.

Kaynak: Crypto Potato

Benzer Yazılar

Litecoin Fiyat Tahmini: LTC 55 Dolara Düşecek

Yavuz Cem AKYOL

Visa Yöneticisi: “Merkez Bankaları Tüketiciye Yönelik CBDC Çözümlerine İlgi Duymuyor”

Doğan Şahin

Blockchain Tabanlı Dijital Euro Resmen Test Edildi

Doğan Şahin

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku