a

GameStop Çılgınlığı BTC’nin Güçlü Yönünü Gösterebilir

SkyBridge Capital’den Anthony Scaramucci, Gamestop şirketinin hızla yükselen hisse senedi fiyatının, Bitcoin ve DeFi için nasıl olumlu olduğunu açıklıyor.

Son yıllarda, fiziksel oyun satışıyla oldukça popüler olan GameSpot’un hisse senedi fiyatlarının, son birkaç gün içinde üç basamaklı seviyeler ile yükseldiği görüldü. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi Reddit platformunda, Wall Street’e karşı başlatılan hareket.

Bu gelişme aslında kripto para sektörü ile biraz alakasız gibi görünse de, SkyBridge Capital’in kurucu ortağı Anthony Scaramucci, BTC’nin merkezi olmayan doğasının erdemlerini vurguladığına inanıyor.

GameStop Hisseleri Ne Durumda?

Merkezi Grapevine, Teksas’ta bulunan GameStop, COVID-19 salgını nedeniyle mağazaların kapalı kalması nedeniyle sıkıntı yaşayan şirketlerden bir tanesiydi.

Sonuç olarak, Wall Street, şirketin hisselerinin keskin bir şekilde düşmesi gerektiğine ve birçok kısa pozisyon açtığına inanıyordu. Ancak Reddit platformundaki örgütlenme farklı şeylere yol açtı.

CNBC’YE göre, iki milyondan fazla abonesi olan r/WallStreetBets adlı bir grup, ABD pazarlarındaki en kısa hisse senetlerine karşı hareket etmeye karar verdi. Önemli sayıda insan hareketi takip ettikçe, kısa bir sıkışmaya yol açtı ve kısa satıcılar toplamda 5 milyar dolardan fazla kaybetti.

GameStop hisseleri bir çılgınlık veya meme hissesine dönüştü. Bazı Reddit kullanıcıları altı haneli karlarla övünüyordu, ancak diğerleri fiyat 1.000 $ ‘ a yükselene kadar satmayacaklarını söyledi. Şimdiye kadar, GME bir haftadan daha kısa bir sürede 43 $ ‘dan 148 $’ a (%255) yükseldi.

Ayrıca, ünlü “büyük kısa” yatırımcı Michael Burry ve meme sevgilisi Elon Musk’un dikkatini çekti. Tesla’nın CEO’su dün gece GME hakkında Tweet attıktan sonra, hisse senedi fiyatı mesai sonrası işlemlerde 240 $ ‘ a yükseldi.

Bitcoin ve Ademi Merkeziyetçilik İçin İyi Mİ?

İlk bakışta, Gamestop gelişmelerinin kripto para birimi endüstrisi ile neredeyse hiç bağlantısı olmadığı görülse de, Anthony Scaramucci aynı fikirde değil.

Bu özel fenomenin, Bitcoin’in arkasındaki temel fikir olan finansal Ademi merkeziyetçiliğin gücünü örneklediğine inanıyor. Akıllı telefonlar ve düşük maliyetli ticaret nedeniyle daha önce insular ve yoğun yatırım çabalarına daha kolay erişimi olan insanlar bu alanı “demokratikleştirdi”.

Gamestop’taki etkinlik, Bitcoin’in işe yarayacağı kavramının daha fazla kanıtıdır. Merkezi olmayan kalabalığı nasıl yeneceksin? Bu benim için merkezi olmayan finans hakkında daha fazla olumlu olmama neden oluyor.

Kaynak: Crypto Potato

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.