a
coinnet

Gridless 2 Milyon Dolar Girişim Sermayesi Kazandı

coinnet
coinnet

Uzak Doğu Afrika topluluklarında alternatif enerji kaynaklarının yaratılmasına yardımcı olan Bitcoin madenciliği girişimi olan Gridless, Salı günü duruyu yaptı. Bu duyuruya göre, Stillmark ve Jack Dorsey tarafından kurulan ödeme şirketi Block tarafından yönetilen 2.000.000 dolarlık finansman turu elde edildi.

Bu finansman Gridless’in Bitcoin madenciliği faaliyetlerini Afrika pazarlarına yaymasına yardımcı olacak. Afrika hidroelektrik enerji firmaları olan HydroBox ve Gridless ortaklıklarının ilk yılında Kenya kırsalında uygulamayı kabul ettikleri beş proje denemesinden üçü hâlihazırda faaliyette. İşletme yakın zamanda Doğu Afrika’nın diğer bölgelerine de yayılmayı hedefliyor.

Gridless Afrika’nın enerji fazlalığı olan kırsal kesimlerinde, küçük ölçekli yenilenebilir enerji sağlayıcılarıyla birlikte Bitcoin madenciliği tesisleri tasarlıyor. Ardından bu tesisleri inşa ediyor ve yönetiyor. Gridless endüstriyel veya ticari müşterilere erişim olmayan bu bölgelerde binayı finanse eden ve veri merkezlerinin yönetimini denetleyen ana kiracı olacak.

Sosyal ve Ekolojik Açıdan Sürdürülebilir Yaklaşım

Bir girişim finansman şirketi olan Stillmark’ın yönetici ortağı olan Killeen, bu konu hakında konuştu. Gridless Killeen’e göre Doğu Afrika’nın kırsal kesimlerindeki nüfus için enerjiye erişim yoluyla gerçek avantajlar sağlayan Bitcoin madenciliğine sosyal ve ekolojik olarak sürdürülebilir bir yaklaşım sunuyor.

Block’un Bitcoin madenciliği ve cüzdanlar sorumlusu Thomas Templeton, Gridless’ın ağının dünya genelindeki Bitcoin hesaplama merkezleriyle birlikte aşamalı bir şekilde yenilenebilir enerji kullanmasını sağlamak amacıyla sıkı bir strateji uygulaması sunduğunu ifade etti.

Grassroots Kripto Para Devrimi

Bu fon, Afrika’nın dünyanın en büyük 1.000 doların altındaki perakende alışveriş yüzdesini ve diğer tüm alanlardan çok daha fazla işlemi yönlendiren tabandan gelen bir kripto para birimi devrimi yaşadığı zamanda geldi.

2022 Bitcoin fiyatlarının düştüğü ve enerji maliyetlerinin artarak kar marjlarını azalttığı bir yıldı. Bu yıl zorlu piyasa koşullarında, Bitcoin madencileri ayakta kalmak için büyük mücadeleler verdi. Ancak, ucuz elektriğe erişimi olan ve daha yaratıcı iş konseptlerine sahip olan madencilik firmalarının son zamanlarda finansman sağlamada oldukça başarılı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.