a

Güney Kore’de Kripto Vergisi Muhalefet Engeline Takıldı

Güney Kore’de önümüzdeki yılın başında getirilmesi planlanan kripto vergisi için muhalefet engel çıkartıyor.

Güney Koreli muhalifler, kripto vergisi için 2022 değil 2023 yılını işaret ediyorlar. Ulusal meclisteki muhalefet partisi, bu yaptırımın gözden geçirilmesi için hükümete baskı yapıyor.

Kripto Vergisi Bir Yıl Ertelensin Önerisi

Güney Kore Ulusal Meclisinde muhalefette yer alan Halkın Gücü Partisi, 1 Ocak itibari ile yürürlüğe girecek yasanın bir yıl ertelenmesini, yatırımcıların bu doğrultuda önlemlerini almaları gerektiğini belirtti. Kripto paralardan elde edilecek kazançlardan vergi alınması konusunda konuşan Halkın Gücü Partisi Temsilcisi Cho Myoung-hee, sanal para biriminin yasal tanımının belirsiz olduğunu söyledi.

Kripto vergisi konusunda ciddi bir oran belirleyen Güney Kore hükümeti, yüzde 20’lik bir oran üzerinde net bir şekilde duruyor. 2 buçuk milyon Won’un üzerinde kazanç elde eden yatırımcıları vergi dilimi içerisine alan yasa, piyasaların da tepkisini çekti. Geçtiğimiz günlerde kripto para yatırımcıları tarafından sert bir şekilde eleştirilen yasa, diğer yatırım araçları ile kıyaslanmıştı.

Önerilen bu değişiklik, 2023’te uygulanması planlanan Finansal Yatırım Gelir Vergisi ile uyumlu olması sebebi ile hükümetin planlarında değişikliğe de sebep olabilir. “Amaç, sanal para yatırımcılarının dezavantaj yaşamaması için vergi matrahını finansal yatırım gelir vergisi düzeyine indirmektir” diyen parti temsilcisi muhalefetin tasarıyı bu hafta hükümetin görüşüne sunabileceğini de ekledi.

Kore’nin Kripto Vergisi

Güney Kore, geçtiğimiz haftalarda Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Hong Nam-Ki tarafından duyurulmuş ve 1 Ocak itibari ile de uygulanacağı bilgisi paylaşılmıştı. Ancak daha sonra hem yatırımcılardan hem de muhalefetten yükselen ses, yasanın pek de kolay bir şekilde uygulanmayacağını gösterdi. Ancak muhalif seslere rağmen çıkartılan yasayı uygulamak isteyen hükümetin, “Politika güvenilirliği ve yasal istikrar açısından sanal varlıklar üzerindeki vergilendirmeyi geciktirmek zor” açıklaması da tartışmanın kolay bitmeyeceğini gösterdi.

Güney Kore’de kripto para birimini en iyi şekilde takip etmek ve vergilendirmek için Finansal Hizmetler Komisyonu, tüm kripto para borsalarının hükümete kaydolması ve istendiği gibi işlemleri raporlaması gerektiğine karar verdi. Bu arada, sadece dördü kayıt sürecini tamamladığı için düzinelerce borsa son haftalarda mağazalarını kapattı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.