a

Arthur Hayes, İki Yıl Denetimli Serbestlik, Altı Ay Ev Hapsine Mahkum Edildi

Arthur Hayes , ABD Banka Gizlilik Yasasını ihlal ettiği için iki yıl denetimli serbestlik ve altı ay ev hapsine mahkum edildi.

Hayes, bu yılın başlarında suçunu kabul etmişti

New York’taki bir ABD mahkemesi, BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes’i kara para aklamayla mücadele protokollerine uymayarak ABD Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmekten mahkum etti.

Şubat ayında suçunu kabul eden Hayes, iki yıl denetimli serbestlik ve altı ay ev hapsi cezasına çarptırılacak. Şubat ayında Hayes ile birlikte suçlu bulunan BitMEX’in kurucu ortakları Benjamin Delo ve Samuel Reed, Haziran ayında mahkum edilecek.

BitMEX yöneticileri, gerekli kara para aklamayı önleme ve Müşterini Tanı prosedürlerini gözlemlemeden ABD’li ve uluslararası müşterilere ticaret hizmetleri sunmakla suçlandı. Bu nedenle, kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçlandılar.

Davadaki yargıç Yargıç John Koeltl, Hayes’in mahkumiyeti sırasında eylemlerinin yalnızca bir gözetim meselesi olmadığını, daha ziyade Hayes’in kara para aklama ile mücadele prosedürlerine uymamanın sonuçlarını anladığını söyledi:

“Şirketinin kara para aklama ve diğer yasa dışı amaçlarla kullanılmasını önlemek için bu prosedürlerin gerekli olduğunu biliyordu. Suç, basit bir düzenleyici gözetimden daha fazlasıydı.”

Hayes’in avukatları hapis cezası istemezken, davadaki savcılar bir yıldan fazla süre istedi. Davadaki savcılar, kurucular ve yöneticiler “yasaya uymamanın anlamlı bir sonucu olmadığına inanırlarsa” kriptoya kapsamlı uyumun başarısız olacağını söyledi.

BitMEX başlangıçta geçen yıl kara para aklamayı önleme (AML) programlarını uygulamamakla suçlandı. Ağustos ayında, ana şirketi CFTC ve FinCEN ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Hayes, Delo ve Reed’in her biri kişisel olarak 10 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

BitMEX, şu anda faaliyetlerine devam ediyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.