a
coinnet

Hedeflerdeki kripto: ABD düzenleyicileri kripto para birimi sektörüne bakıyor

Uluslararası bir vergi avukatı ve CPA olan Selva Özelli, aylık Expert Take köşesinde gelişmekte olan teknolojiler ile sürdürülebilirlik arasındaki kesişimi ele alıyor.

Son zamanlarda haber başlıkları, düzenleyicilerin 2 trilyon doları aşan kripto para piyasasında yatırımcı koruması eksikliği ve finansal istikrara yönelik olası riskler konusundaki endişelerine odaklanmakta. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden yönetimindeki ulusal güvenlik kurumları, fidye yazılımı saldırıları, fikri mülkiyet casusluğu, yaptırım ihlalleri, hükümet yetkililerine rüşvet ve vergi kaçakçılığında rol oynayan yüksek profilli kripto para vakalarıyla boğuşuyor. 

Financial Crimes Enforcement Network tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre , 2021’in ilk yarısında dosyalanan ve 2020’nin tamamına göre %30 artış gösteren fidye yazılımlarıyla ilgili şüpheli etkinlik raporları, fidye yazılımlarının ABD finans sektörü için artan bir tehdit olduğunu gösteriyor. Biden yönetimi, federal kurumların ulusal güvenlik, ekonomik yenilik ve finansal düzenleme ile ilgili kripto endüstrisinin ilgili alanlarını incelemeleri ve tavsiyelerde bulunmaları için bir dizi yürütme emri vermeyi planlıyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun “Pandora Belgeleri”

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu “Pandora Belgeleri”ni yayınlayarak gündemde şok etkisi yaratmayı başardı. Bu şirketlerin sahipleri arasında 200’den fazla ulustan ünlüler, siyasi liderler ve yeraltı suç dünyası figürleri yer alıyor. Sızıntı, dünya çapında birçok hükümet yetkilisine yönelik yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı soruşturmalarını şimdiden başlattı.

Bu arada, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan bir rapor, blok zinciri teknolojisinin hükümetlerdeki yolsuzluğu ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Fikri mülkiyet casusluğu ve kripto para birimi

Diğer son vakalarda ve raporlarda, kripto para birimi fikri mülkiyet casusluğuna dahil oldu. Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, 2019’da Kuzey Kore konferansında bir kripto para birimi ve blok zinciri sunumu yaptığında, ABD vatandaşlarının komünist ülkelere teknoloji ve fikri mülkiyet ihraç etmesini önlemek için kullanılan Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmek için komplo kurmaktan suçlu bulundu.

Griffith, savunma anlaşmasının bir parçası olarak Ocak 2022’de hüküm giydiğinde 6,5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.  ABD Deniz Kuvvetleri’nde çok gizli bir güvenlik iznine sahip olan ve denizdeki nükleer tahrik konusunda uzman olan ve askeri sırlara erişimi olan bir nükleer mühendis olan Jonathan Toebbe, Ekim ayında Amerikan nükleer enerjili denizaltılarının tasarımı hakkında birine bilgi vermeye çalışmakla suçlandı. Adalet Bakanlığı, Atom Enerjisi Yasasını ihlal eden kripto para birimi karşılığında yabancı bir hükümetin temsilcisi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Slovak güvenlik sağlayıcısı ESET tarafından yayınlanan araştırmaya göre , FamousSparrow adlı bir siber casusluk grubu, en az 2019’dan beri otelleri, uluslararası hükümetleri, uluslararası kuruluşları, mühendislik şirketlerini ve hukuk firmalarını hedef aldı. Grup, bilinen bir Microsoft Exchange güvenlik açığı kullandı ve bu güvenlik açığı da şüpheliler tarafından istismar edildi. Çinli bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar , ABD Cumhuriyet Valileri Birliği de dahil olmak üzere kurbanlarına saldırmak için kripto para birimi madenciliği yapmak istiyor . ESET, FamousSparrow’u belirli bir ulusa bağlamasa da, teknikleri ile Çin’e bağlı Winnti Group’un bir dalı olan SparklingGoblin ve DRBControl’ün teknikleri arasında benzerlikler buldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.