a

Her Geçen Gün Balina Sayısı Artıyor

Bitcoin balinalarının sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Uzmanlar bunu yükseliş sinyali olarak yorumluyor.

Cüzdanında 1.000’den fazla BTC tutan bulunan adreslerin sayısı (bunlar genellikle “balina” olarak adlandırılır) yaklaşık 2 bin 88’e yükseldi. Bu artış, mart ayında Bitcoin fiyatının 3.600 dolara düşmesinden kısa bir süre sonra başladı.Veriler, büyük yatırımcıların agresif biçimde BTC biriktirmesinin ardında yeni bir boğa piyasasının meydana geleceğine olan inançlarını gösteriyor.

Balinalar, büyük miktarlarda Bitcoin almak için yüksek likidite alanlarını takip ederler. Bu nedenle balinalar, BTC fiyatının zirveye ulaştığına inandıklarında hızla satış yaparlar. Bu durum, BTC’yi tutan büyük adreslerin sayısının düşmesine neden olur.Örnek olarak, 2018’in başlarında Bitcoin’in fiyatı 20.000 dolara ulaştıktan sonra, 1.000 BTC (yaklaşık 11 milyon dolar) değerine sahip Bitcoin adreslerinin sayısı 2014’ten beri görülmemiş seviyelere kadar düştü.

Balinalarla sınırlı olmayan bir başka zincir içi veri, yatırımcıların genellikle eskisinden daha fazla Bitcoin biriktirdiğini gösteriyor. Glassnode, son yedi yıldır BTC’yi hiç harcamayan adreslerin 2018’den beri gözle görülür şekilde arttığını tespit etti. Araştırmacılar şunları yazdı: “Bitcoin biriktiren 500 binden fazla adres var. Bu cüzdanlarda 2,6 milyon BTC (toplam miktarın yaklaşık yüzde 14’ü) saklanıyor. Bu adreslere ikiden fazla para girişi yapılmış, hiç BTC harcamamışlar, 7 yıldan uzun süredir işlem yapmamışlar. Adreslerin içinde borsalar ve madenciler de dahil.”

Her iki veri noktası da yükseliş eğilimi olarak kabul edilirken, son on yılda tutarlı bir şekilde yükseldiklerini belirtmek gerek.

Bu verilerin BTC’nin kısa vadeli fiyat döngüsü için iyiye işaret edip etmediğini belirlemek zor. Ancak Bitcoin için uzun vadeli sağlıklı bir büyüme trendine işaret ettiği kesin.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.