Hindistan Neden Bitcoin’i Vergilendirmek İstiyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Hindistan, tüm Bitcoin kullanıcılarını %18 oranında vergilendirmeyi düşünüyor. Ülke BTC’yi maddi olmayan bir varlık olarak kabul edip vergilendirebilir.

Hindistan’ın istihbarat teşkilatı, Bitcoin’den tüm işlemler için mal ve hizmetlerden %18 oranında vergi alacağını öne sürdü. Hükümet en iyi yaklaşımın ne olduğundan emin olmadığından karar henüz kesin değil.

Merkezi Ekonomik İstihbarat Bürosu’nun (CEIB) teklifi Dolaylı Vergiler ve Gümrükler Merkez Kurulu’na (CBIC) gönderdiğini bildirdi.

Fikir, Bitcoin’in farklı amaçlarını inceleyen bir rapor yayınlayan CEIB’e ait. Plan ayrıca BTC’nin yasadışı faaliyetler için kullanımını en aza indirmek.

Hindistan, Aralık ayının başlarında, BTC’yi vergilendirmeyi düşünmeye başladı.

Hindistan ve Bitcoin Kullanımı

Ülke 2018’de kripto para kullanımını yasaklamıştı. Hindistan Merkez Bankası, bankayla çalışan herhangi bir finansal kuruluşun kripto para birimi işletmeleriyle ortaklık kurmasını da yasaklamıştı. Bu yılın başında Hindistan yasağını kaldırdı ve kripto kullanımında bir artış görüldü.

Hükümet, yalnızca BTC işlemlerinde üretilen yaklaşık altı milyar dolardan yararlanmanın bir yolunu arıyor. Bitcoin’i vergilendirmeyi tercih etmek, ülkenin vergilerden bir milyar dolar kazanmasıyla sonuçlanabilir.

hindistan, Hindistan Neden Bitcoin’i Vergilendirmek İstiyor?

Hindistan’daki Sorunlar

Hindistan’ın salgının ortasında daha fazla para kazanmanın yollarını araması şaşırtıcı değil. Birçok insan hayatını ve işini kaybediyor ve bu da ekonomiyi etkiliyor.

Hindistan’ın da Aljazeera tarafından yeni Covid varyantına sahip olduğu bildiriliyor, bu da Covid’in sonunun çok uzakta olduğu anlamına geliyor. BBC’ye göre Hindistan, Ocak ayına kadar yakın zamanda aşıya erişemeyecek ve bu da onu Birleşik Krallık gibi aşı uygulamış olan ülkelerin çok gerisinde bırakacak.

Hindistan’ın nüfusu bir milyardan biraz fazladır, bu da koruması gereken birçok insanı olduğu anlamına gelir. Hindistan’da 10 milyondan fazla covid vakası var.

Bitcoin

Hindistan’ın Bitcoin’i vergilendirmek istemesi normal karşılanmalı. Wall Street’ten bile birçok insan BTC’den önemli ölçüde kazanç sağlıyor. Bazı yatırımcılar Bitcoin yatırımından bir milyon dolar kadar kazanç sağlıyor. Bitcoin tutarlı bir şekilde iyi performans gösteriyor ve 12 yıl önce piyasaya sürüldüğünde 0 olan fiyatından, 28 bin dolar seviyelerine kadar yükseldi. Yatırımcıların Hindistan’ın yasağı kaldırılır kaldırılmaz BTC’ye ne kadar çabuk girdiği göz önüne alındığında, Hindistan’da BTC için bir istek olduğu açıktır.

Bitcoin’in vergilendirilmesi, ülkenin ek aşılama maliyetleriyle başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Crypto Politan

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998