a

Hindistan’da Endişelere Rağmen Kripto Vergilendirmesi Başladı

Hindistan’da kripto para platformlarının yurtdışına kaçacağı endişeleri olmasına rağmen yüzde 30’luk kripto vergilendirmesi devreye girdi.

Hindistan’da dün yürürlüğe giren kripto vergilendirmesi ile birlikte endüstri içerisindeki bazı şirketlerin önlem amacıyla gitmesinden endişe ediliyor. Bireysel kullanıcılardan yüzde 30’luk vergi kesilecek.

Yüzde 30’luk Vergiye Ek Vergiler de Gelecek

Kripto paralardan yapılan her kara yüzde 30’luk bir kripto vergilendirmesi koyan Hindistan’da 1 Temmuz sonrasında buna ek olarak yüzde 1’lik kaynakta kesinti vergisi (TDS) de devreye girecek. Kripto durumunda bir TDS, yatırımcıların her işlem için ödeme yapmasını gerektirecek. , kripto satın alındığında, dijital bir cüzdana aktarıldığında veya takas edilemeyen jetonların satın alınmasında kullanıldığında dahil.

Avustralya firması Kova Tax’in direktörü Maryna Kovalenko verdiği demeçte, “Hindistan kripto vergilendirilmesi konusunda kesinlik sağladı, ancak yatırımcıların umduğunu değil. TDS’nin tanıtılması, hem piyasa operatörleri hem de katılımcılar için raporlama yükümlülüklerini yerine getirme konusunda sürtüşme yaratacaktır” dedi.

Kovalenko buna ek olarak yatırımcılar tarafına da değinerek, önemli etkinin de “varlığa göre kayıpların karantinaya alınması” olduğunu söyledi. Kısacası yatırımcılar kripto vergilendirmesi nedeniyle artık bitcoindeki kârlara karşı etherdeki kayıplar gibi bir kriptodan diğerine bir kaybı dengeleyemezler.

Hindistanlıların, kripto gelirlerini hesaplarken, bunları edinme maliyeti dışında harcamaları veya ödenekleri düşürmelerine izin verilmeyecek. Kovalenko, “Bu, yatırımcıların daha yeni varlıklar üzerinde risk almalarını elverişsiz hale getiriyor, çünkü ortaya çıkan zarar asla kullanılmayabilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber: Hindistan, Nisan’dan İtibaren Kripto Kazançlarından Yüzde 30 Vergi Alacak

TDS İlerici Hareket Olarak Görülüyor

Hindistan’da bulunan FV Bank Nitin Agarwal’ın kurucu ortağı da dahil olmak üzere bazıları, TDS’yi “çok ilerici bir hareket” olarak görüyor ve şu sözleri kullanıyor:

“Transferlerde TDS olarak yüzde 1 kripto vergilendirmesi ile borsalar tarafından kripto transferlerini izlemek ve raporlamak için bir mekanizma olacak” dedi.

Teklifi ilk olarak ülkenin Maliye Yasası kapsamında sunan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, geçen hafta parlamentoda ve yasada değişikliklere öncülük etti. Sitharaman geçen ay, kripto işlemlerinin ve piyasada tanık olunan ticaret faaliyetlerinin “büyüklüğü ve sıklığının” nihayetinde hükümeti belirli bir vergi rejimi sağlamaya zorladığını söyledi.

Hindistan kripto vergilendirmesi nedeniyle yerli kripto girişimcilerinin ve girişimlerinin Portekiz, Almanya veya Singapur da dahil olmak üzere vergi cennetlerine kaçışından korkuyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.