a

Huobi Pool, Çin Krizi ile Birlikte 100 Bin BTC Taşıdı

Dünyanın en büyük Bitcoin havuzlarından birisi olan Huobi Pool, Çin’in geçtiğimiz hafta Cuma günü başlattığı kripto para yasağı ile birlikte 100 bin BTC taşıdı.

Huobi Pool tarafından alınan verilere göre havuzdan geçen haftadan bu yana 4 milyar dolarlık Bitcoin taşındı. Kripto para borsası geçtiğimiz günlerde yasağın gelmesi ile birlikte Çin’den yeni üye almayacaklarını duyurmuştu.

Madencilerden 4,21 Milyar Dolar Aktarıldı

Araştırma şirketi IntoTheBlock’un elde ettiği verilere göre Huobi Pool son dönemlerde oldukça önemli operasyonların merkezi haline geldi. Cuma gününden bu yana 100 bin Bitcoin transferi gerçekleştirildi. Bu süre zarfında 4,21 milyar dolarlık kripto varlık Çin’den dışarı çıkartıldı. Bu paraların hepsi madencilik operasyonlarından elde edilen varlıklar olduğu da ayrıca belirtildi.

Huobi Poll tarafında Bitcoin dışında en büyük altcoin olan Ethereumda da hareket söz konusuydu. Ethereum cüzdanlarından da 800 bin Ethereum ve toplamda 2 milyar 290 milyon dolarlık hareket gerçekleşti. Etherscan’dan alınan verilere göre, Huobi Pool kullanıcılarının çoğu işlem faaliyetinin 100 bin ETH’lik toplu işlem yapan birkaç cüzdandan geldiği görülüyor.

Çin’in Kriptoya Sürekli Saldırıları

Çin’in kripto yasağı sonrasında borsalara baskıları da sürüyor. Ülkedeki borsaların faaliyetlerini durdurma ve yeniden kayıt alma konusunda sorunlar yaşatan ülke yetkilileri, 2017 yılından sonra bir kez daha bu baskıyı kuruyor.

Şimdi, piyasanın çoğu, son birkaç günde 100 milyar doları aşan kayıplarla yeniden kırmızıya döndü. ETH, dünyanın en büyük ikinci ETH madencilik havuzu olan SparkPool’u, “mevzuat gereklilikleriyle maksimum düzeyde uyumlu olmak” amacıyla hizmetlerini tüm kullanıcıları için askıya almaya zorladığı için, Ethereum en çok etkilenen para birimlerinden biriydi.

“SparkPool, 24 Eylül 2021’de (UTC+8) Çin anakarasından yeni kullanıcılara hizmet vermeyi durdurmuştu. Kullanıcılarımızın varlıklarının güvenliğini sağlama öncülüğünde, yurtiçinde veya yurtdışında mevcut kullanıcılar için tüm SparkPool hizmetleri ve operasyonları için 30 Eylül 2021 (UTC+8) saat 20:00’de tamamen kapatılması planlanmıştır.“

Ayrı bir gelişmede, NDRC (Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu), İç Moğolistan’da devlet tarafından işletilen bir teknoloji parkından 10.100 kripto madencilik teçhizatına el koydu. Huobi Pool bu madencilerin varlıklarını büyük ölçüde yurt dışındaki kaynaklarına çıkarttı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.