a
coinnet

IMF, El Salvador’u Bitcoin Kullanmaya Karşı Uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un Bitcoin ile ilgili planlarına karşı ülke yönetimini uyarmaya devam ediyor.

IMF, El Salvador’u finansal sistem riskleri dolayısıyla Bitcoin konusunda yeniden uyardı. Kripto paranın resmi para haline gelesinin doğru olmadığı belirtildi.

Bitcoin Potansiyel Finansal Risk Taşıyor

IMF yaptığı açıklamada, Bitcoin ve kripto para birimlerinin genel olarak verimli ödemeleri kolaylaştırabileceğini kabul etti, ancak bunları yasal bir ihale olarak ilan etmenin potansiyel olarak finansal istikrarı aşındıracağını söyledi.

“Bitcoin’in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yasal bir ihale olarak kullanılması, tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar için önemli riskler içeriyor. Kullanımı aynı zamanda mali koşullu yükümlülüklere de yol açıyor” dedi.

Ayrıca ajans, El Salvador’a Bitcoin yasasının kapsamını daraltması ve yeni ödeme ekosisteminin düzenleme ve denetimini güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale ilan eden ilk ülke oldu ve bu hareket karışık tepkilerle karşılandı. Hükümet daha sonra, sakinlerin Bitcoin ödemelerini yönetmesine izin veren Chivo adlı bir e-cüzdan sistemi çıkardı. Sonuç olarak, IMF, cüzdanın finansal içermeye ulaşmak için büyük bir adım olduğunu kaydetti.

Ancak borç veren, Chivo cüzdanının hem fiat hem de kripto para birimleri için tüketicilerin fonlarının güvenliğini garanti etmesi gerektiğinde ısrar etti. Özellikle IMF, kara para aklama ile mücadele ve terörizmin karşı finansmanı ve risk yönetimi dahil olmak üzere daha güçlü düzenleme ve gözetim tavsiye etti.

El Salvador’un ‘Bitcoin Şehri’

IMF uyarısı, El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin ülkenin Bitcoin tahvilleriyle finanse edilen dünyanın ilk ‘Bitcoin City’sini inşa etmeyi planladığını açıklamasından ancak bir hafta sonra geldi.

Ek olarak, IMF ayrıca, ülkenin finansal istikrarına yönelik olası risklerin ve olası risklerin çok dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini belirten Bitcoin tahvilleriyle birlikte kırmızı bir bayrak kaldırdı.

IMF’nin yanı sıra, diğer finans sektörü kanaat önderleri, ülkenin Bitcoin’i benimseme hareketine karşı uyarıda bulundu. Daha önce bildirdiğimiz gibi, Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırma kararının, hareketi ekonomik aptallık olarak nitelendiren sonuçlara yol açacağı konusunda uyardı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.