CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

İran, Yasadışı Madencilik Sektörünü Hedef Alıyor

iran, İran, Yasadışı Madencilik Sektörünü Hedef Alıyor

İran, yasadışı madencilik sektörü ile mücadele etmeye devam ediyor. Yasadışı 35 bin makine ele geçirilmiş durumda.

İranlı yetkililer, kripto para birimi madenciliği için sübvansiyonlu elektrik kullanan 45,000 Bitcoin madencilik makinesine el koydu. Bu, hükümetin BTC madenciliğini suçladığı sık sık elektrik kesintileri yaşayan Orta Doğu ülkesinde bir başka önemli gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

İran 45 Bin Madencilik Makinesine El Koydu

Yerel medya kuruluşları, polisin daha düşük fiyatlarla saatte 95 megawatt (MWh) elektrik tüketen yaklaşık 45.000 madencilik makinesi ele geçirdiğini bildirdi.

Ülkenin devlet elektrik şirketi Başkanı Muhammed Hasan Motavalizadeh, faillerin Tahran ve diğer şehirlerdeki sokak aydınlatma sistemlerini de değiştirdiğini söyledi.

Toplam azaltılmış tüketim, yarım milyondan fazla nüfusa sahip bir şehir için (elektrik) kullanımına karşılık geliyor

Raporda, ülkenin son birkaç ay içinde çok sayıda benzer durumla karşı karşıya kaldığı belirtildi. Ocak ayının başlarında Enerji Bakanlığı, sosyal medya kanallarında dolaşan bir videonun aynı çatı altında bulunan on binlerce BTC madencilik kulesini göstermesinden sonra Güneydoğu bölgesindeki dev bir çiftliğe elektrik tedarikini durdurdu.

İran’ın 2019’te kripto para birimi madenciliğini yasallaştıran ilk ülkelerden biri haline geldiğini belirtmek gerekir. Ancak, tüm madenciler Ağustos 2020’ye kadar yetkililere kaydolmak zorunda kaldılar. Aksi takdirde ülke mevzuatı dışında faaliyet gösterme riski taşıyorlardı. Bu nedenle İran, zaman diliminde kayıt yapamayan çeşitli çiftliklerde ülke çapında bir baskı başlattı.

Madenciliğin Kesintilere Sebep Olduğu İddia Edildi

Orta Doğu ülkesi son zamanlarda hükümetin Bitcoin’i suçladığı bir dizi sorunla karşı karşıya kaldı. Yukarıda belirtilen sık elektrik kesintilerinin yanı sıra, ülkenin en büyük şehirlerinden bazıları son haftalarda yoğun hava kirliliği yaşadı.

Bununla birlikte, popüler bir kripto analisti Ziya Sadr Washington Post’a verdiği demeçte, bitcoin madenciliğinin toplam elektrik kapasitesinin düşük bir yüzdesini aldığını ve suçlanmaması gerektiğini ifade etti.

Madencilerin elektrik kesintileriyle hiçbir ilgisi yok. İran’daki elektrik şebekesinin kötü yönetimi ve çok korkunç durumunun ve İran enerji santrallerinin eski ekipmanlarının şebekeyi destekleyemediği bilinen bir gerçektir.

Ek olarak ülkedeki yoğun tüketim nedeniyle doğal gazın olmayışı, şehirleri kirleten daha düşük kalitede yakıtlar kullanılmasına da neden olabiliyor.

Kaynak: Crypto Potato

Benzer Yazılar

Dev Yatırım Firması, 515 Milyon Dolarlık Kripto Para Fonu Topladı

Doğan Şahin

Kripto Para Borsası Kırmızılara Büründü

Hilal DERİN

ETH Madenciliği İçin Havaalanı Bilgisayarları Kullanıldı!

Yavuz Cem AKYOL

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku