a

İran’da Kripto Para Madenciliği Baskısı Sürüyor!

İran, elektrik arzına yetişemedikleri gerekçesiyle yetkisi olmayan kripto para madenciliği üzerindeki baskılarını sürdürüyor. Ülkenin Elektrik Dağıtım Şirketi, şimdiye kadar 5.300'den fazla yasadışı madencilik tesisini kapatarak, çok sayıda miktarda ekipmana el koydu.

İran, elektrik arzına yetişemedikleri gerekçesiyle yetkisi olmayan kripto para madenciliği üzerindeki baskılarını sürdürüyor. Ülkenin Elektrik Dağıtım Şirketi, şimdiye kadar 5.300’den fazla yasadışı madencilik tesisini kapatarak, çok sayıda miktarda ekipmana el koydu.

Elektrik tüketiminin hala normalden yüksek olduğu İran’da elektrik kesintilerinin önlenmesi önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor.Çoğunluğu izinsiz çalışan kripto para madencileri, yaz boyunca elektrik kesintilerinden sorumlu tutuldu. Bu yılki sıcak hava, klima kullanımının artmasına neden olurken, sınırlı yağış hidroelektrik üretimini olumsuz etkiledi. İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketi Tavanir, ülke genelinde yasadışı madencilik operasyonlarını aralıksız takip ediyor. Kuruluşun yakın tarihli bir raporuna göre, devlet tarafından işletilen kurumun kapattığı kripto para madencilik tesisi sayısı 5.380’e ulaştı. Aktarılan bilgilere göre Tavanir, bugüne kadar 216.758 parça madencilik donanımına el koydu. Lisanssız tesislerin toplam elektrik tüketiminin yaklaşık 800.000 haneye veya iki milyon kişiye eşit olduğu belirtildi. Elektrik Dağıtım Şirketi, daha önce yasadışı madencilerin günde 2.000 megavat elektrik enerjisi tükettiğini iddia etmişti. Ancak bu rakam yakın zamanda Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı tarafından “çok abartılı”  bulunarak reddedildi. Böyle bir miktar 3 milyon madencilik cihazının güç kullanımına eşit. Tavanir’e göre, 56 yetkili kripto para madenciliği tesisinin toplam 400 megawatt elektriğe ihtiyacı var.

İran hükümeti, Temmuz 2019’da kripto para madenciliğini yasal bir endüstriyel faaliyet olarak tanımıştı. Tahran’daki yetkililer madencilik şirketleri için lisanslama başlatarak, izinleri Sanayi Bakanlığı’na devretti. Bu yılın mayıs ayında İran , güç açığını azaltmak için tüm kripto para madenciliğine geçici bir yasak getirdi . Ağustos ayında Tavanir, yaz sonuna doğru elektrik talebinde düşüş beklenmesi nedeniyle lisanslı madenciler için kısıtlamaların 22 Eylül’de kaldırılacağını duyurdu.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.